S blížícími se vánočními svátky, zejména však s oslavami silvestra a příchodu nového roku, se policisté, záchranáři a hasiči připravují na každoroční problémy, které může způsobit zábavní pyrotechnika.

Období vážných úrazů způsobených podomácku vyrobenými třaskavinami patří naštěstí minulosti. Lidé nakupují pyrotechniku v obchodech, přesto ke zraněním stále dochází.

„Většinou jde o lehčí poranění, především rukou a obličeje. Vážné případy v podobě amputací končetin jsme v poslední době neměli," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Policisté doporučují obezřetnost při nákupu pyrotechniky i při jejím odpalování. „Mějte na paměti, že zacházíte s velice citlivým a nebezpečným materiálem. Každá byť sebemenší chyba či podcenění může mít katastrofální následky! Uvědomte si, že každoročně pyrotechnika způsobí zranění mnoha lidem," uvedl Karel Čadil z Pyrotechnické služby Policie ČR.

Odborníci také doporučují, aby lidé pyrotechniku nakupovali v kamenných obchodech, a to i výrobky třídy I., které lze prodávat i na tržnicích. „I když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji, vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit," vysvětlila Lenka Bergmannová ze Sdružení českých spotřebitelů.

Podle policistů je také nutné věnovat pozornost obalům. „Nakupujte zboží, které není potrhané nebo jinak mechanicky poškozené. Mělo by mít zkušební značku státní zkušebny, popřípadě evropskou homologaci CE, což zaručuje, že si kupujete bezpečný prostředek. Nicméně vždy mějte na paměti, že si kupujete předmět obsahující výbušninu," zdůraznil policejní pyrotechnik. Důležité také je, aby výrobek měl návod v českém jazyce a na obalu bylo uvedeno datum spotřeby.

Ani kvalitní a schválený výrobek však neznamená stoprocentní jistotu, že se něco nestane. Stačí, aby se dostal do rukou alkoholem znaveného člověka.

„Velká většina úrazů vzniká ve chvíli, kdy lidé mají upito a nejsou už střízliví. Pak například otočí petardu špatným koncem k sobě a odpálí ji. I to se už stalo," řekl mluvčí záchranářů.