Po několika měsících putují do skladů městských úřadů, pak jsou nabídnuty k prodeji. Skončit mohou například v bazarech, kde se legálně objeví na pultech.

Komu patří?

Při objasňování majetkových deliktů policisté často odhalují úkryty plné kradených věcí pocházejících například z vloupání do aut, bytů, obchodů a jiných objektů. Týká se to zejména autorádií, výjimkou však nejsou ani kola, elektronika nebo šperky. V mnoha případech není v silách policie vypátrat, komu patří.

Někteří lidé drobnější krádeže vůbec nenahlásí. Důvodem jsou obavy, že se pachatele stejně nepodaří vypátrat a dotyční nechtějí ztrácet čas výslechem na policii. Další skupinu tvoří oběti, které zločin sice oznámí, ale ke svému majetku nemají žádné podrobné údaje.

„Důležité je výrobní číslo, ale i další charakteristiky, podle kterých by se věci daly identifikovat," řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. U šperků a dalších cenností hraje významnou roli fotodokumentace. Těch, kteří si ji pořizují, je však velmi málo. Přitom policisté mají informační systém, díky kterému lze na základě identifikačních údajů nebo fotografií určit majitele bez ohledu na to, kde byl ukradený předmět zajištěn.

Policie, pak radnice

Bezprizorní věci zůstávají na policejním oddělení. Poté se jejich stručný popis objeví na úřední desce příslušného městského úřadu, kde je umístěn půl roku. Pokud se během té doby někdo označí za majitele a požádá o vydání, musí své vlastnictví prokázat například detailní charakteristikou.

Po uplynutí šestiměsíční lhůty se daný předmět stejně jako jiné nálezy, k nimž se nikdo nehlásí, stane majetkem radnice.

Kam s nimi

„Rada městského obvodu pak rozhoduje o tom, zda je možné věc nějak využít. Je-li nevyužitelná neprodejná, tak ji likvidujeme," uvedla mluvčí Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. U prodejných věcí radnice osloví bazary, které pak nabídnou cenu za odkup všech předmětů figurujících v seznamu nálezů „Na základě cenové nabídky několika bazarů prodáme celý balík do jednoho z nich," dodala Pondělíčková.

V bazarech mohou skončit i šperky. „V případě šperků si ještě předtím necháme potvrdit, zda se jedná o zlato, a pokud ano, tak ho necháme ocenit," uzavřela Pondělíčková.

Všechny věci, včetně těch, které policie zajistila při objasňování zločinů, lze v bazarech legálně nabídnout k prodeji.