„Bohumín je cyklistickým městem a nápad cyklorikši, který pochází z Dánska, se nám zalíbil. Do jeho pořízení jsme loni na podzim investovali 130 tisíc korun, dalších zhruba 26 tisíc korun městu přispěla společnost Rockwool. Vloni jsme stihli testování a předváděcí jízdy. Ostrý provoz jsme chtěli spustit na jaře, plány nám ale překazil koronavirus, proto se vše posunulo až teď na začátek letních prázdnin,“ vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha. 

Ilustrační foto.
Pátrání po ženě z Karvinska trvá už pátý den, stále je bez výsledku

Bezplatná výpůjčka platí pro ty, kteří mají doma blízké s pohybovými problémy, a chtějí s nimi vyrazit na výlet. „Nejde o turistickou atrakci, ale o službu určenou seniorům a lidem s tělesným či jiným znevýhodněním. Zájemci si mohou cyklorikšu zarezervovat nejpozději dva dny před plánovanou projížďkou. Doba výpůjčky je maximálně tři hodiny. Před prvním zapůjčením musí ten, kdo bude tříkolku řídit, absolvovat krátké školení a vyzkoušet si, jak se s ní manipuluje,“ sdělila Petra Chalupová, ředitelka bohumínského centra sociálních služeb. Zájemci o zapůjčení cyklorikši mohou volat v pracovní dny od 8 do 13 hodin na telefonní číslo 737 663 431.

Cyklorikša připomíná bicykl, v přední části má však dvě kola a sedátko s přístřeškem. Výhodou je elektromotor, který pomáhá šlapajícímu při rozjezdu a v nerovném terénu. Speciální tříkolka je považována za kolo, tudíž je možné ji provozovat jak na silnicích, tak vyznačených cyklostezkách. 

Zavřít Karvinou, nebo ne?

„Pro seniory a pohybově znevýhodněné osoby jde o efektivní terapii, která kombinuje pohyb a zábavu, má pozitivní vliv na psychiku a odstraňuje bariéry. Přidanou hodnotou jsou nevšední chvíle strávené s rodinou a pobyt venku, který je pro tuto skupinu osob mnohdy vzácný,“ doplnila Chalupová.