Vodoměrná stanice v Mnichově na Černé Opavě vyhlásila už druhý stupeň povodňové aktivity. Obyvatelé Vrbna pod Pradědem hned telefonovali přátelům do Mnichova jak to tam vypadá, zda se už někde Černá Opava rozlila.

Odhadovali, jak velkou vodu mají čekat a kdy dorazí do Vrbna. V Mnichově se nicméně Černá Opava zatím stále drží v korytě.

Vidnavka a Černý potok ve Velké Kraši na Jesenicku - 20. 6. 2020
Vytrvalý déšť zvedá hladiny potoků a říček i v podhůří Jeseníků

Po 16. hodině v Jeseníkách přestalo pršet a dosud stále stoupající hladina v Mnichově už stagnuje. Vzápětí byl vyhlášen první povodňový stupeň také na řece Opavě v Karlovicích. Z Karlovic velká voda postupuje Opavou níž po proudu.

Pro Karlovice je tato povodňová epizoda spojena s velkou atrakcí. Má zde premiéru obří protipovodňová nádrž Jelení, kterou Povodí Odry ještě před dvěma týdny testovalo cvičným napuštěním.

NÁDRŽ JELENÍ A KOBYLÍ POTOK

Nyní nádrž Jelení poprvé ve své historii reguluje průtok Kobylího potoka v „ostrém provozu“. Hlavním účelem nově vybudované nádrže je totiž právě tlumení velkých vod na Kobylím potoku.

Díky nádrži a provedeným úpravám na korytu potoka mají občané v Karlovicích garantovanou ochranu proti stoleté velké vodě.

Černá Opava, sobota 20. června 2020.
Deště v kraji nepolevují. Nejhůře na tom jsou Ostrava, Beskydy a Novojičínsko

„Výstavba 16 metrů vysoké sypané hráze suché nádrže Jelení, která je součástí protipovodňových opatření realizovaných na horní Opavě, byla dokončena. Zajišťuje tak ochranu proti povodním v obci Karlovice a současně přispívá k ochraně Široké Nivy a Nových Heřminov,“ představila tuto novinku v systému protipovodňové ochrany mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Finanční náklady na hráz dosáhly výše necelých 150 milionů korun. "Tyto finanční prostředky byly z velké části hrazeny z dotace Ministerstva Zemědělství „Prevence před povodněmi III“ a také z vlastních zdrojů státního podniku Povodí Odry. Stavba nádrže byla započata v březnu 2017 a dokončena byla v červnu 2019,“ vysvětlila mluvčí Vlčková.