Suť, zemina a prosakující voda. Takový byl pohled do poměrně hluboké a rozlehlé díry zející v jednom z úseků Olomoucké ulice. Blízké okolí olemované bezpečnostní páskou a poblíž bagr čekající na svou příležitost. Část silnice se zde sesula v místech vzdálených jen co by kamenem dohodil od bývalé Národní kavárny. Vše začalo již v brzkých ranních hodinách a mezi prvními, kdo přijeli nastalou situaci řešit, byli policisté a strážníci.

„V 7.35 oznámil jeden z občanů na linku 156, že v ulici Olomoucké je propadlá velká díra ve vozovce. Autohlídka městské policie neprodleně dorazila na místo a událost byla nahlášena na správu a údržbu silnic. Hlídky městské a státní policie poté společně na místě zajišťovaly plynulost dopravy do příjezdu techniků, kteří zahájili opravy," uvedla tisková mluvčí opavských strážníků Petra Stonišová. Naštěstí se podařilo odklonit od nebezpečného místa dopravu dříve, než došlo k nějaké nebezpečnější situaci či nehodě.

Příčinou náhlého propadu silnice bylo nejspíše panující počasí. „Pravděpodobně došlo k propadu silnice v důsledku tání sněhu a deště, kdy došlo v podloží k posunům a zlomu na vodovodním potrubí," sdělila mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK) Eva Špirochová. Právě zaměstnanci SmVaK veškeré opravy na místě nehody vykonávali. „Jedná se sice o silnici první třídy, která spadá pod správu Ředitelství silnic a dálnic, nicméně v tomto případě šlo o havarijní situaci a opravu realizovali pracovníci vodáren," řekl Rudolf Klapetek z oddělení správy dopravy a pozemních komunikací opavského magistrátu.

„Předpokládám, že poté, co se spraví únik vody, tak bude díra zasypána a překryta betonovou deskou. Úplně se to zde pak nejspíš vyspraví až ve chvíli, kdy nastanou lepší klimatické podmínky," dodal Rudolf Klapetek.

První předpoklad byl, že se podaří únik vody z prasklého potrubí zastavit odhadem do pravého poledne. Ihned poté měly začít stavební práce na zasypání díry. Teorie je však jedna věc a praxe druhá. Zatímco se totiž podařilo dělníkům opravit jednu část potrubí, odkud voda začala prýštit nejdříve, tak při manipulaci související s pracemi praskla další část řadu opodál, a to navíc v místech, kde byla vozovka ještě neporušena, a nedalo se tam tudíž okamžitě dostat. Bylo tedy nutno nejprve ještě počkat na příjezd povolaného specialisty „vyhledávače", který měl za úkol prasklinu lokalizovat. To pochopitelně znamenalo další zdržení.

Na dělnících vykonávajících tady opravy bylo znát, že věc berou s nadhledem a řešení podobných situací jim už vrásky nedělá. „Tohle je nic. To jste měli být u našeho včerejšího zásahu, kde rupla třístovka (velikost protrubí). Plno vody, vytopené baráky a tak dál. To byla aspoň havárka," nechal se slyšet jeden z nich.

Mezi kolemjdoucími se pak názor na věc poměrně lišil. Jedny jímala hrůza při pomyšlení, jakou znamenala tato nehoda hrozbu pro nic netušící řidiče, druzí vše brali s humorem.

„Ale! Že by se nám na radnici definitivně zbláznili a rozhodli se nám ve městě vyhloubit kaňon?" smál se kupříkladu devětapadesátiletý Opavan Lumír Toňkovský. O poznání vážněji už ale situaci brala například šestačtyřicetiletá Dagmar Olizská z Krnova. „Včera večer jsme tu jeli autem i s malou vnučkou. Kdyby už to tu bylo a můj muž si toho nevšiml… proboha, vždyť se tu mohl kdokoli zabít. Vím, že za to asi nikdo nemůže, ale je to strašné," řekla žena, jež podle svých slov přišla před lety o bratra právě při autonehodě.