O tom, jak obrovský rozsah má kůrovcová kalamita, si občané mohou udělat představu už jen na základě toho, že v okrese Bruntál každý den potkávají kamiony plně naložené smrkovým dřevem. V Krnově, v Bruntále, ve Městě Albrechticích a mnoha dalších železničních stanicích se řadí nekonečné nákladní vlaky naložené tisíci kubíky smrkové kulatiny.

Co tak masivní těžba smrku udělala s lesními porosty v našem regionu, si naplno uvědomíme až při sledování leteckých záběrů, které Česká televize v neděli premiérově představila v pořadu Nedej se.

Autoři dokumentu hledají příčiny kalamity a současně se zamýšlí, zda smrkové porosty v nižších nadmořských výškách mají budoucnost.

„Jsme svědky velké kůrovcové kalamity, která probíhala v letech 2015 a 2016. Uvidíme, jaký bude mít průběh v tomto roce. O tom, jaká je to kalamita, svědčí čísla, která jsou zatím k dispozici. V roce 2015 bylo pouze na Bruntálsku vytěženo 250 tisíc kubíků dřeva, a v roce 2016 více než 500 tisíc kubíků dřeva na Bruntálsku.

Pro srovnání roční těžební limit na Bruntálsku je 120 tisíc kubíků, takže byl překročen více než čtyřnásobně," představil kalamitní měřítka těžby Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků.

Výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický připomenul, že masové schnutí smrkových porostů v Nízkém Jeseníku je přirozená reakce. „Na nepůvodních stanovištích v nižších nadmořských výškách smrk není ve svém přirozeném stanovišti. Bruntálsko a Albrechticko jsou lokality, kde smrk není na svém přirozeném stanovišti, a proto dochází k usychání v důsledku snížené hladiny vody," komentoval letecké závěry Lidický.

Revírník Biskupských lesů Petr Polách hledá vztah mezi ekonomií a ekologií: „Když les roste přirozeně, ušetříme spoustu peněz za zalesňování."