Předchozí
1 z 14
Další

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák při fotografování pro Deník, 23. února 2022 v Ostravě.Ivo Vondrák.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Pro mě byl tento výsledek předvídatelný, byť jsem očekával, že paní Nerudová získá více procent hlasů. O dvou postupujících do druhého kola však nebylo pochyb. Nepřekvapilo mě nic celorepublikově ani v regionu, pořád se to nese v rytmu, jaký známe i z jiných voleb. Tam je však podíl faktoru „antibabiš“, který je ve společnosti už několik let, výrazně silnější. Úžasný výsledek je pro mě samotná volební účast – čím více lidí bude chodit volit, tím lépe. Není to jako u senátorů, které volí několik tisíc lidí, jasně to dokládá mandát kandidátů a posléze i odráží sebevědomí vítěze. Co se týče mé volby pro druhé kolo, držím své stanovisko, neměním náladu, podle toho, jak fouká vítr. Jsem a zůstanu konzistentní ve volbě generála Pavla.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy

Primátor Ostravy Tomáš Macura.Primátor Ostravy Tomáš Macura.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Čekal jsem, že do druhého kola se dostanou tito dva kandidáti, je na místě oběma poblahopřát. V tomto ohledu se nestalo nic pro mně neočekávaného. Rovněž jsem očekával, že u nás vyhraje Andrej Babiš, volební preference v našem kraji i městě jsou maličko jiné než jinde v republice, takže se to dalo očekávat. Mám radost, že roste i samotná volební účast, a to i u nás v kraji. Je to největší právo, které demokracie přináší. Neodvažuji se však predikovat volební účast pro druhé kolo, ale samozřejmě bych si přál, aby ještě vzrostla. Osobně jsem se nakonec rozhodl volit pana generála Pavla, vyhodnotil jsem jej jako nejlepšího adepta na post budoucího prezidenta. A rovnou předejdu i vaší další otázce – ano, hodlám jej volit i ve druhém kole.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta Mariánských Hor a Hulváků

Patrik HujdusPatrik HujdusZdroj: Statutární město Ostrava

Zdá se, že předvolební průzkumy se příliš nepletly a do finále postupují dva kandidáti, o kterých se mluvilo už dříve. S ohledem na výsledky ostatních a různá vyjádření podpory mám navíc naději, že ve finále nezvítězí populismus a plané sliby. Příjemně mě překvapila poměrně vysoká volební účast, především ve srovnání s jinými volbami. Je evidentní, že lidi zajímá, kdo bude jejich prezidentem, a to je moc dobře. Ve druhém kole budu volit stejně jako v kole prvním Petra Pavla. Je pro mě, a věřím, že i pro celou Českou republiku, lepší kandidát na prezidenta než jeho oponent.

Jan Dohnal (Spolu/ODS), náměstek primátora

Jan Dohnal (Spolu). Foto: se souhlasem koalice SpoluJan Dohnal.Zdroj: Externista VLM

Dvojce pro druhé kolo pro mne není velkým překvapením. Přiznám se, že jsem čekal trošku více procent pro paní Nerudovou, které ale dle mého nepomohly závěrečné televizní debaty a sázka na feministickou kartu v závěru kampaně. Na volební účasti jde vidět, že tyto volby táhnou a že lidem po období Miloše Zemana není jedno, kdo na Hradě sedí. Věřím, že ve druhém kole lidé jasně řeknou Andreji Babišovi, co si o jeho působení v politice myslí, a že generál Pavel náskok podstatně zvýší a zvítězí rozdílem třídy. Osobně budu pana generála Pavla volit ve druhém kole stejně, jako jsem jej volil v prvním.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora

Zastupitelé Ostravy volili na ustavujícím zasedání 7. listopadu 2018 nové vedení města. Na snímku Zuzana Bajgarová (ANO) – náměstkyně (investice, stavební řád, útvar hlavního architekta).Zuzana Bajgarová.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Na prvním místě jsem velmi ráda za skvělou volební účast. Věřím, že obdobná účast bude i ve druhém kole. Gratuluji k výsledku všem kandidátům. Překvapil mě velký odstup prvních postupujících kandidátů od ostatních, ne však výsledek. Ve druhém kole budu volit stejně jako v prvním. Tedy pana generála Pavla.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora

Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.Andrea Hoffmannová.Zdroj: Se souhlasem Pirátů

Celkové výsledky prvního kola mne nepřekvapily, šokovala mne ale bohužel poměrně vysoká podpora Andreje Babiše v Ostravě. Gratuluji k úspěchu Petru Pavlovi a věřím, že jej do druhého kola přijde podpořit opět největší počet voličů a že demokracie, respekt a řád vyhrají nad populismem a zpátečnictvím.

Martin Bednář (ANO), starosta Ostravy-Jihu

Martin BednářMartin BednářZdroj: Deník/Petr Jiříček

Je to svátek demokracie, téměř 70 procent voličů dorazilo k urnám, kéž by vždy bylo tolik voličů. Blahopřeji oběma postupujícím do druhého kola. Favorit druhého kola je jasný. Lidé však musí rozhodnout, zda v této nelehké době u našich hranic chtějí ve vedení vojáka nebo vyjednavače. Já volím to druhé a mír. Ukazuje se také, že Praha a její okolí stále nechápou zbytek naší krásné republiky.

Josef Babka (KSČM), zastupitel MS kraje a Ostravy

Josef Babka (Ostravská levice).Josef Babka.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Překvapení pro mě v těchto volbách není, postoupení obou kandidátů jsem očekával. Překvapením pro mě však je výsledek pana Zimy, který úplně propadl. Volební účast je překvapivě dobrá, možná je to dáno i počasím, každopádně se potvrzuje, že přímá volba prezidenta má u občanů podporu. Moje volba pro druhé kolo odpovídá většinovému názoru občanů Moravskoslezského kraje. Ale když jste se ptal, jestli mě něco šokovalo, tak jsou to vyjádření kandidátů po volbách, a to bez výhrady. Poměrně v šoku jsem i z pana Babiše. Pan Pavel se zase profiluje jako vládní kandidát a člověk který chce vládu bezmezně podporovat. A takového člověka já v žádném případě volit nebudu.

Aleš Juchelka (ANO), poslanec

Aleš JuchelkaAleš JuchelkaZdroj: ANO

Výsledky odpovídají tomu, co jsem očekával. Šokovalo mě, jak málo hlasů dostala Danuše Nerudová, to bylo skutečně velké překvapení. Samozřejmě kvituji, že se do druhého kola dostal Andrej Babiš a že mu voliči dali takovou podporu. Volební účast byla vysoká, což je skvělé. Víte, že Andrej Babiš dostal o víc než půl milionu hlasů víc než celé hnutí ANO ve sněmovních volbách v roce 2021? Nyní se během 14denní práce rozhodne, kdo bude prezidentem České republiky. Moje volba ve druhém kole bude stejná jako v kole prvním – Andrej Babiš. Nechci mít totiž na hradě vojenského rozvědčíka. To je jasná motivace. Rozumím třiceti letům jeho kariéry, ale nechci volit nebezpečí na Hrad.

Zuzana Ožanová (ANO), poslankyně

Zuzana OžanováZuzana OžanováZdroj: ANO

Gratuluji Andreji Babišovi k postupu do druhého kola, je pro mne jediným kandidátem na hlavu státu. Jen jsem očekávala jeho výhru v prvním kole. Nicméně nevadí, postačí výhra v kole druhém.

Petr Kausta (právník)

OSTRAVSKÝ advokát Petr Kausta.Petr Kausta.Zdroj: archiv Deníku

Jsem moc rád, že v prvním kole vyhrál, byť těsně, Petr Pavel. Velmi si vážím povolebních vyjádření k výsledkům voleb paní Nerudové a pana Fischera. Za naprosto skandální považuji povolební ukřivděné a agresivní vyjádření Andreje Babiše. Také mě šokuje, kolik lidí v této zemi je schopno ještě dnes dát svůj hlas agentovi StB, lháři, populistovi a baronu prášilovi v jednom. Budu volit opět Petra Pavla a věřím, že většina občanů pochopí nutnost definitivně odstavit Andreje Babiše z veřejného života a dá hlas Petru Pavlovi.

Martin Pražák (ředitel Charity Ostrava)

Martin PražákMartin PražákZdroj: DENÍK/Miroslav Kucej

Výsledky prvního kola prezidentských voleb pro mě nejsou překvapením a postup pana Petra Pavla a pana Babiše se dal předpokládat. Zároveň mě velmi potěšila volební účast. Doufám, že konečným vítězem voleb bude pan Petr Pavel, kterému dám ve 2. kole svůj hlas a který vrátí po desetiletém působení pana Zemana na Hradě institutu prezidenta patřičnou prestiž a váhu. Zároveň jsem přesvědčen o tom, že pan Pavel bude zodpovědným, dobrým, slušným a kultivovaným prezidentem České republiky.

Petr Koudela (ředitel Moravian-Silesian Tourism)

Petr Koudela.Petr Koudela.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

V prvním kole jsem se rozhodl volit pana profesora Tomáše Zimu. Nakonec a mimo jiné i proto, že se mi nepozdávalo preferování favoritů v předstihu na úkor těch ostatních. Výsledky prvního kola mě nepřekvapily. Daly se takto asi očekávat. Ve druhém kole budu volit i podle osobní zkušenosti. Oba kandidáty do druhého kola jsem měl tu možnost před lety pár krát potkat a mluvit s nimi.

David Kotek (architekt)

David Kotek.David Kotek.Zdroj: Deník/Petr Jiříček

Cítím a vnímám, že lidem kolem mne není tato volba lhostejná. Je to stav vyspělého národa. Kdysi jsem četl, že největší problém demokracie je, že můžete zvolit blbce, a vidím, že se to neděje. Že lidem záleží, kdo je vede, a že vyvozují důsledky z dřívějších voleb. Že váží, kdo co říká a hlavně kdo co dělá. Že vzniká věcná diskuze nad vážnými tématy a hlavně padají odpovědi. Mám radost. Co mne ale velice překvapilo a zklamalo, byla segregace na dvě pole kandidátů v diskuzích.