„Stav lékařů je plný, ale přesto se primáři doslova modlí, aby jim někdo neodešel na mateřskou nebo dovolenou,“ popisuje ředitel s tím, že v poslední době přijali na dvě desítky nových mediků. A to především z ostravské lékařské fakulty, na které FNO logicky cílí.

Zdravotní sestřičky však nemocnice doplní do dvou tří let. „Chybí nám nejvíce na pracovištích s vyššími nároky, například na klinice neurochirurgie,“ konstatuje Machytka s nadějí, že končící školní rok může znamenat příliv nových sil; „snad i dvaceti absolventek“.

Ilustrační foto
Městská nemocnice Ostrava nabízí brigády studentům

Naopak jen dvacet lůžek na plicní klinice považuje ředitel FNO za naprosto nedostatečné. Rozšíření její kapacity patří k nejvyšším prioritám. „Opravdu nedokážu říci, kde jsou hospitalizovaní lidé, kteří se nedostanou do naší lůžkové péče. Možná že v některé z okresních nemocnic…“ uvádí Machytka.

Obyvatelé zaprášeného regionu k nimž patří také stovky vysloužilých havířů s plicními chorobami si podle něj na klinice zaslouží až dvojnásobek lůžek.

FNO hodlá vytvořit i nový ústav klinické imunologie (v kraji žádný není), orientovat svou II. Interní kliniku více gastroenterologicky, rozšířit pole působnosti v kardiologii, zavést roboty do chirurgie či postavit psychiatrický pavilon. „Pavilon pro matku a dítě otevřeme co nejdříve,“ líčí Machytka plánující zlepšit ještě orientaci v areálu.

Evžen Machytka.
Potvrzeno! Novým ředitelem FNO je Evžen Machytka
Fakultní nemocnice v Ostravě.
Ani odboráři fakultní nemocnice situaci nepodceňují

Náměstek pro vědu a výzkum si hodně slibuje od spolupráce se sousedy přes cestu, čili s Vysokou školou báňskou Technickou univerzitou Ostrava. „Je tam obrovský potenciál. Musíme využít geografické polohy a propojit techniky se zdravotníky,“ vysvětluje. Možných projektů je spousta, ve FNO jich běží okolo osmdesáti.