Dlažba, fasáda, střecha a vsakovače na dešťovou vodu okolo kostela. Už od podzimu se v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova denně potkávají stavební dělníci. Jedni pracují na fasádě a druzí na obnově dlažby uvnitř kostela. 

Své dveře veřejnosti otevře také karvinský kostel Povýšení sv. Kříže.Foto: archiv
Noc kostelů na Karvinsku bude, nabídne bohoslužby, prohlídky věží i koncerty

Protože v minulosti byly odvodňovací kanálky v hlavní lodi zakryty nevhodným způsobem, rozhodlo se je nyní vedení farnosti vyměnit. „V prostoru před presbytářem jsme dlažbu doplňovali původními dlaždičkami, které jsme vzali z boční části kostela, a tyto nyní nahrazujeme novými. Jsou vyrobeny na zakázku u jediné firmy, která je v Česku vyrábí,“ řekl farář Jan Svoboda.

Momentálně se práce protahují, neboť, jak prozradili dělníci, čekají na dodávku dalších kachliček. „Metr čtvereční dlažby vyjde na šest tisíc korun a dohromady je třeba položit přes 170 metrů čtverečných nové dlažby,“ řekl Svoboda.

Poté, co budou dokončena pokládka nové dlažby po bocích chrámu, bude se měnit podlaha také u vstupu do kostela. Katolický kostel postavili jezuité v roce 1894 a od té doby na něm nebyla provedena žádná zásadní rekonstrukce. Drobnější opravy se už dělaly, ale kvůli nesouhlasu památkářů byly zastaveny. 

Už druhým okem vyučuje Albrechtova střední škola v Českém Těšíně obor řezník-uzenář.
I ženám to v řeznické zástěře sluší, říká mistr mladých řezníků z Českého Těšína

„V dubnu začala rekonstrukce fasády a pak bychom chtěli opravit i střechu včetně věže,“ prozradil farář Jan Svoboda. Okolo kostela by také měly být nové vsaky pro dešťovou vodu.

Rekonstrukce rozdělena do tří etap a naplánovaná nejméně na tři roky. Na opravu přispěje kraj, město, ministerstvo životního prostředí a snad i ministerstvo kultury.

Celkový rozpočet je oko 40 milionů korun.

Tuning Meet Opava v okolí opavského Stříbrného jezera.
PODÍVEJTE SE: Do Opavy přijely soutěžit tuningové vozy s hlasitými výfuky
Odstřelem dvou stometrových komínů začala 30. května 2020 sanace areálu po bývalých chemických závodech v Ostravě-Hrušově. Komíny tu stály od poloviny 20. století.
VIDEO: Komíny chemičky v Hrušově padly, Ostrava se těší na obří Business Park