„V těchto teplých dnech mám fasádu rodinného domku obsypanou těmito potvorami. Jsou jich stovky v různobarevných kombinacích – oranžové kropenaté, oranžové bez teček, černé se dvěma velkými skvrnami a další," napsal nám Pan Radomír Káňa z Ostravy-Krásného Pole a poslal i fotografie.

Slunéčka asijská takto ozdobila dům čtenáře Deníku v Krásném Poli.

Slunéčka překvapila i obyvatele menších obcí.

„Letos jich máme opravdu hodně, a to bydlím v Těrlicku ve starém rodinném domě. Je tu celkem chladno a kolem jen pole a dva sousedi. A to prý se vyskytují zejména na sídlištích. Tak jsem vám chtěla napsat, že jsou i na vesnici, kde máme za barákem les a kolem všude louky," sdělila paní Petra Sobková.

Hledají zimoviště

Petr Kočárek z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity vysvětlil, že slunéčka asijská, která se u nás rozšířila zhruba před deseti lety a vytlačují naše slunéčka sedmitečná, se na podzim „příšerně" namnoží a hledají útočiště pro přezimování.

„Z vyhřátých fasád domů slezou, jakmile se ochladí a přestane svítit slunce. Nepouštějte je dovnitř, chraňte se síty v oknech. Na zahradě jsou slunéčka dokonce užitečná, protože se živí mšicemi," vysvětlil Kočárek.

Upřesnil, že slunéčka jsou obtěžující hmyz, mohou mírně kousat a vylučují žlutý sekret. „Tento sekret by mohl citlivým lidem způsobit alergickou reakci – vyrážky, dráždí sliznice a štípe," upozornil Kočárek.

Podrobnější informace o slunéčkách asijských se mohou zájemci dozvědět v úterý v 17.30 hodin na přírodovědecké fakultě v Ostravě z přednášky experta Oldřicha Nedvěda z Jihočeské univerzity.

Související články: Ostravu zasáhla invaze asijských slunéček. Koušou