V Bludném kameni proběhl devatenáctý ročník festivalu experimentální tvorby Pohyb - Zvuk - Prostor. Tato akce představila hudebníky a audiovizuální tvůrce ze sedmi zemí. Návštěvníci mohli slyšet zvuky, které jsou na pomezí hudby, hluku, instalace a vizuálního umění. Mohli se zaposlouchat do hudby na hranicích experimentu, alternativy a rocku ve svébytných prostorách.

Vystupující umělci se zabývali nejen rozšířenými možnostmi hraní na tradiční nástroje, ale i zkoumáním hranic elektroniky a digitálních médií. Na festivalu se vystoupilo například japonské trio Kukangendai, bubeník Adam Gołębiewski, Mark Charles Morgan, trio Bludust: Guillaume Gargaud, Guy Bettini, Natalie Peters a další.

Festival experimentální tvorby představil umělce z celého světa.Zdroj: Deník / Aneta MacolováKromě hudebníků zde dvě akční umělkyně předvedly své performance. Pro tyto performerky, Lenku Klodovou a Janu Orlovou, je médiem ke zkoumání sociálních otázek a vazeb na okolní prostředí především vlastní tělo. Obě předvedly v rámci svého improvizovaného a spontánního vystoupení svou dlouhodobou práci a myšlenky.

Lenka Klodová se ve svých performancích či uměleckých instalacích zabývá ženskostí, tělesností, sexualitou a vztahem mezi mužem a ženou. Jana Orlová zase osobní identifikací a jejím vztahem k dlouhodobým sociálním otázkám a okolnostem.

Do Opavy zavítal také známý umělec, výtvarník a bývalý ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák. V rámci projektu s Opening Performance Orchestra zazněla jeho přednáška Aktuální Univerzita z roku 1967, kdy Milan Knížák za živého hudebního doprovodu čtyřčlenného noiseového kvartetu přednášel vlastní text.

ANETA MACOLOVÁ