V pohraniční oblasti se Slovenskem se od podzimu pohybuje rysí tulák nazývaný Bronislav. Přes zimu se nafotil celkem na čtyřech lokalitách. Během posledního měsíce kráčel terénní pracovník Hnutí Duha Olomouc Jiří Labuda minimálně čtyřikrát po jeho stopách a kromě genetického materiálu se mu poštěstilo najít i jeho kořist – srnu, u které se rys také nafilmoval.

„Jsem přesvědčen, že rys kolem mě procházel, musel mě pozorovat a já nic netušíc jsem byl zabrán do práce s fotopastí. Ani ve snu jsem si nepřipouštěl, že v mé bezprostřední blízkosti se pohybuje největší evropská kočkovitá šelma,“ vylíčil Jiří Labuda.

Medvěd hnědý v Beskydech.
Nechoďte k medvědům, jsou to šelmy, varovali ochránci přírody

Na jedné z dalších pochůzek a kontrole fotopastí našel záběry dvou rysů – Bronislava a samici, kteří tak můžou rozšířit populaci beskydských rysů.

Rys zachycený fotopastí nad kořistí
Populaci rysa ovlivňuje časté příbuzenské křížení

Ekologové už v lednu uvedli, že rys Bronislav jako první velká šelma přešel ze Slezských do Moravskoslezských Beskyd. Musel překonat Jablunkovskou brázdu a tedy rušnou silnici a železnici.

FOTOPAST ZACHYTILA VLKA

O druhém březnovém víkendu se zadařilo i členům Vlčích hlídek v Beskydech. V rámci pochůzek navštívili lokality, které jsou sledovány společně Vlčími hlídkami a ČSOP Cieszynianka. Na jedné fotopasti se podařilo zachytit vlka stojícího u vody. Stejná fotopast zachytila vlka, který zahnal srnce do vody, a ulovil ho tam. „Na břehu jsme později nalezli zbytky srsti a kostí srnce. Fotopast zachytila, jak se na mršině srnce přikrmovali jezevec a káňata,“ uvedli členové ČSOP Cieszynianka.

Beskydy jsou jediným místem v tuzemsku, kde žijí medvědi, rysi i vlci. V polovině února se v Beskydech konalo tradiční mapování velkých šelem, pak přišlo na řadu vyhodnocování. „Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních pohybuje. Sledujeme také, které lokality šelmám aktuálně vyhovují a jaké migrační trasy využívají při svém pohybu beskydskou krajinou,“ vysvětlila Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy, která mapování koordinuje.

Podle nedávných odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem 10 až 12 rysů. Vzácnější jsou vlci a medvědi, kteří zde žijí v počtu několika málo jedinců.

Snímky zaznamenané členy Meteo Beskydy.
Baví je meteorologie, spouští projekt o počasí v Beskydech