Profesionální hasiči v Moravskoslezském kraji si připravili na pátek třináctého den otevřených dveří na svých stanicích pro děti i dospělé, spojený s ukázkami techniky, činnosti i svého zázemí.

V pátek budou mít návštěvníci rovněž bezplatný vstup do Hasičského muzea města Ostravy.

Prevence

„Cílem Dne požární bezpečnosti je propagovat požární ochranu formou preventivněvýchovné činnosti, poukazovat na nezodpovědné chování, které způsobuje požáry, a také na to, jak se chovat v případě mimořádné události. Součástí akce je letos seznámení občanů s možnostmi eliminace následků případného požáru, výbuchu plynu či otravy oxidem uhelnatým, například instalací hlásičů požárů a detektorů nebezpečných plynů," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Ilustrační foto.

V celém kraji bude pro veřejnost v pátek otevřeno 20 stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Uzavřeny zůstanou kvůli stavebním úpravám pouze dvě stanice v Bílovci a Bohumíně.

Oproti tomu všechny tři stanice v okrese Frýdek-Místek budou otevřeny v pátek i ve čtvrtek 12. března.

Školy

Na stanici Hasičského záchranného sboru v Karviné se budou konat dny požární bezpečnosti dokonce celý týden, tedy už od dnešního dne až do pátku 13.

„Jsou určeny především žákům základních škol z města Karviné a okolních obcí. Žáci si zde prohloubí informace získané v rámci programu Hasík CZ Výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva," dodal Petr Kůdela s tím, že i na ostatních stanicích v kraji se připravují soutěže pro děti s dráčkem Hasíkem.

Centrální hasičská stanice v Ostravě-Zábřehu má na pátek připraveny každou celou hodinu dynamické ukázky: v 8 hodin práce vyprošťovacího speciálu Mercedes Actros Bizon, v 9 hodin vyprošťování z havarovaného automobilu, v 10 hodin fungování mobilní sirény pro varování a informování obyvatelstva a od 11 hodin ukázky dekontaminace osob. Hasičské muzeum města Ostravy v Ostravě-Přívoze má v pátek otevřeno od 9 do 17 hodin.

Dny a časy otevřených hasičských dveří:

OSTRAVA (pátek 13. 3.): Zábřeh (8 až 17), Fifejdy (9 až 14), Slezská Ostrava (9 až 17), Poruba (9 až 17), Přívoz (9 až 16), Hrabůvka (8 až 15).

OKRES FRÝDEK-MÍSTEK (čtvrtek 12. 3. a pátek 13. 3.): Frýdek-Místek, Nošovice a Třinec vždy od 9 do 17 hodin.

OKRES KARVINÁ (pátek 13. 3.): Havířov, Český Těšín, Orlová a Karviná (pondělí až pátek) vždy od 8 do 17 hodin.

OKRES NOVÝ JIČÍN (pátek 13. 3.): Nový Jičín (9 až 16).

OKRES OPAVA (pátek 13. 3.): Opava, Vítkov, Hlučín vždy od 9 do 13 hodin.

OKRES BRUNTÁL (pátek 13. 3.): Bruntál, Krnov, Rýmařov vždy od 9 do 13 hodin.

Zavřeny pro veřejnost zůstanou stanice Bílovec a Bohumín.