VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči potvrzují: Lidé se vrací k tuhým palivům

frýdek-Místek - Začínají přicházet chladné dny spolu s mrazivými rány, což mnoho z nás vede k zahájení topné sezony. Ale lidé by se měli mít na pozoru. Více k tomu prozradila Petra Růžičková z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje – územního odboru Frýdek-Místek.

14.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Luboš Fiala

Topí hodně domácností tuhými palivy?
Ceny elektřiny a plynu rok od roku stoupají a s nimi rostou i účty za teplo. Stále více domácností se proto vrací k topení tuhými palivy. Moderní trendem se stala instalace krbových vložek a kamen. V počátku letošního roku byl nárůst tohoto typu vytápění ještě více umocněn panujícími klimatickými podmínkami a s tím rostlo i nebezpečí vzniku požárů.

Co by lidé před topnou sezonou měli pro svou bezpečnost udělat?
Zásady požární bezpečnosti při provozu komínů a spotřebičů paliv jsou obsaženy v nařízení vlády o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, které nabylo účinnosti 1. ledna 2011. Před samotným topením nebo po každé stavební úpravě komína, před výměnou nebo novou instalací spotřebiče i po komínovém požáru je povinností majitele nemovitosti zajistit revizi spalinové cesty, kterou provádí odborně způsobilý člověk, který je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví – to je kominík.

Jak často by lidé měli čistit spalinové cesty, což jsou komíny a kouřovody?
Majitel nemovitosti je povinen zajistit vyčištění spalinové cesty u spotřebičů na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW při celoročním provozu třikrát ročně a při sezonním provozu dvakrát ročně. Nejlépe před a po skončení topné sezony. U zmíněných spotřebičů lze provádět čištění spalinové cesty svépomocí, přesto je lepší spolehnout se na kominíky. Při čištění se zejména odstraňují saze, nečistoty a kondenzáty nahromaděné ve spalinové cestě.

Existují ještě nějaké další povinnosti?
U spotřebičů na pevná paliva je povinností zajistit kontrolu spalinové cesty, a to jednou ročně, kterou rovněž provádí kominík. Při kontrole se například posuzuje bezpečné umístění hořlavé stavební konstrukce, materiálu a předmětu ve vztahu ke konstrukčnímu provedení spalinové cesty a připojeného spotřebiče paliv, kontrola prostupů spalinové cesty stavebními konstrukcemi, půdním prostorem nebo střechou a vůbec posouzení stavebně technického stavu spalinové cesty. O provedené revizi, čištění nebo kontrole spalinové cesty musí kominík vyhotovit písemnou zprávu.

Autor: Tomáš Machálek

14.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
AKTUALIZOVÁNO
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení