V beskydské chráněné krajinné oblasti se vlci opět vyskytují už téměř třicet let. Například v oblasti Vsetínských Beskyd a Javorníků aktuálně žijí dvě smečky a jeden vlčí pár. 

Útoky vlků a způsobené škody pravidelně monitoruje Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Přestože je vlk chráněné zvíře, je za určitých podmínek možné povolit jeho odstřel. Právě v ten doufaly beskydské samosprávy. Útoky, které podnikali vlci soustavně na Jablunkovsku a blízkých vesnicích, označovaly za devastační.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (druhý zleva) v Beskydech u chovatele ovcí, 4. 5. 2023.
VIDEO: Desítky roztrhaných ovcí v Beskydech. Ministr slíbil pomoc s řešením vlků

Loni v regionu vlci zabili 80 farmářům 186 zvířat. Stát jim pak prostřednictvím krajského úřadu na kompenzacích vyplatil 1,3 milionu korun. Náhrada škody může být chovateli přiznána, pouze pokud splní podmínky dané zákonem. Znamená to například umístění zvířat v uzavřeném objektu nebo elektrickém ohradníku. Ohradník může nahradit přítomnost a dozor pasteveckého psa nebo člověka.

V roce 2021 bylo chovatelům ovcí, koz a skotu vyplaceno odškodné ve výši 5 338 000 Kč. To bylo o 850 tisíc korun méně než v roce 2020. 

„Vlk se v posledních letech vrací do české krajiny, kam také patří. Jako vrcholný predátor pomáhá například k regulaci přemnožené spárkaté zvěře, která poškozuje lesy a působí škody zemědělcům. Do české přírody tak navrací rovnováhu. Je ale nutné, abychom byli připraveni i na případy, kdy někteří vlci mohou představovat riziko,“ řekl ministr Hladík v rozhovoru s médii s tím, že případní problematičtí vlci budou loveni jen ve veřejném zájmu, aby se předešlo kritickým situacím.

Útok vlků. Ilustrační snímek
Odstřel vlků na Jablunkovsku? Kraj žádost zamítl, šelmy se prý chovají normálně

Odstřel útočících vlků již usnadnilo například Bavorsko, a to od května letošního roku. Podle bavorského premiéra Markuse Södera má odlov vycházet ze zásady "jedno roztrhané zvíře a dost". Bavorské nařízení je považováno za kontroverzní, ostře proti němu vystupují i ochránci přírody.

K TÉMATU
Vlci na Jablunkovsku začali ve velkém útočit na stáda ovcí zejména během letních prázdnin, od začátku roku do konce srpna jich usmrtili 121 a dalších sedmadvacet zranili. Ochranáři pohyb vlků v Beskydech pečlivě monitorují. Podle jejich závěrů se na území okolo Jablunkova pohybuje jedna smečka vlků, kterou kromě samce a samice tvoří také tři letošní mláďata. Jejich pohyb a počty zaznamenaly fotopasti.
Kromě velkých šelem zaznamenaly tzv. vlčí hlídky v Beskydech i řadu dalších vzácných a chráněných živočichů: vydra říční, bobr evropský, jeřábek lesní, datlík tříprstý, strakapoud bělohřbetý, datel černý, puštík bělavý, sýc rousný, kulíšek nejmenší, jestřáb lesní, káně lesní, krkavec velký.