Pro návštěvníky je připraven bohatý program, který se poprvé bude odehrávat také v Multifunkční aule Gong a U6. Zájemci se mimo jiné můžou těšit třeba i na přátelského mluvícího robota jménem Advee, který přivítá návštěvníky interaktivního světa vědeckých a technických objevů právě v U6.

„Malí i velcí zažijí s Ad- veem kopec zábavy a navíc od něj každý obdrží i leták s vlastní fotografií. Kromě Adveeho budou v U6 taky roboti z lega, které mohou lidé sami ovládat pomocí chytrých mobilních telefonů s operačním systémem Android. Tito roboti se pak spolu utkají v připravovaném fotbalovém klání," řekl s úsměvem David Karčmář z oddělení obchodu a marketingu sdružení Dolní oblast Vítkovice.

V U6 se zájemci podívají na promítání zajímavých 3D filmů s přírodovědnou tematikou.

„Budou o delfínech, žralocích, dinosaurech nebo mumiích. V Gongu se pak od půl třetí odpoledne uskuteční derniéra výstavy s názvem Cesta spojená s poslední komentovanou prohlídkou architekta Josefa Pleskota," doplnil Karčmář.

První skupinka návštěvníků se na jarní prohlídku vydá už v 10 hodin dopoledne. Její součástí budou i vyjížďky skipovým výtahem až na vrchol vysoké pece číslo 1.

„Skipový výtah vyjede v tomto roce poprvé, vyveze návštěvníky až k samotnému chřtánu VP1, kam se dříve házela ruda, koks a vápenec. Jen o pár schodů výše čeká na návštěvníky krásný výhled na Ostravu a okolí, nakouknout mohou i do vysokopecního žhavého nitra a na velínu si mohou vyzkoušet, jak se v minulosti tavba železa vlastně řídila," vyjmenoval několik atraktivit prohlídky ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela. Pro návštěvníky budou připraveny zábavné vědomostní kvízy, hry s roboty, projekce 3D filmů nebo soutěže o hodnotné ceny.

Současně s Dolními Vítkovicemi zahájí svou turistickou sezonu také areál největšího hornického muzea Landek Park.

„Odstartujeme prohlídky hornických expozic včetně expozic báňského záchranářství. Pro ty, kteří se k nám vydají první jarní středu nebo o prvním jarním víkendu, je navíc zajištěna projížďka původní důlní mašinkou z poloviny minulého století zdarma. Otevírat budeme také cyklosezonu pro letošní rok. Trasa povede z Koblova na Landek Park a zase zpátky," informoval Lumír Plac, ředitel Landek Parku.