Ve středu 17. března přijali oznámení ženy, kterou v Ostravě-Porubě oslovil muž a žádal ji, aby na místo ihned přivolala strážníky. Tak je tedy zavolala a muži zákona po příjezdu začali řešit, co se to děje. To už ale hlídku strážníků kontaktoval samotný muž. Aniž by jim cokoliv vysvětlil, jeho první věta byla: „Hoďte mě na záchytku!“

Jako důvod svého rozhodnutí uvedl, že je opilý a chce se na záchytce vyspat.

Později zjištěný 41letý muž měl sice pomyslnou „špičku“, nebyl však nikterak agresivní a ani se nedopouštěl protiprávního jednání. Se strážníky komunikoval, nebyl viditelně zraněn a byl rovněž schopen samostatné chůze.

Strážníci muži vysvětlili, že nenaplňuje zákonné důvody pro umístění v protialkoholické záchytné stanici. I přes mírné alkoholové opojení muž kontroloval své chování a bezprostředně tak neohrožoval sebe, jinou osobu, majetek nebo veřejný pořádek.

Toto zdůvodnění strážníků však muž akceptovat nechtěl a trval si stále na svém.

Od svého záměru upustil zřejmě až poté, kdy mu strážníci sdělili, že pobyt na záchytce není zadarmo, ale něco stojí. Částka 2 000 korun za noc, navíc „bez snídaně“, to není jako v interhotelu.

Po tomto sdělení a krátkém přemýšlení muž svůj prvotní záměr přehodnotil, asi si spočítal, že by se mu taková noc prodražila, strážníkům se omluvil a z místa sám odešel neznámo kam.

Zpravidla se strážníci ve službě setkávají s osobami, které na záchytku samy o sobě či dobrovolně nechtějí. Případ, kdy chce sama osoba umístit do protialkoholické záchytné stanice, je velmi ojedinělý.