Podle posledních informací se šelma pohybuje na Karlovicku. V noci z pátka na sobotu přesunuli odchytávači klec z Oznice do katastru obce Karolinka.

Nastražení dokončili v sobotu ve tři hodiny ráno.

„Museli jsme to dělat v noci, abychom nebyli spatření. Teď momentálně pokládáme pachovou stopu, která musí vést několik kilometrů od klece,“ přiblížil v sobotu dopoledne Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.

Hasiči na Novojičínsku uchránili před požárem 40 býků a celý kravín.
Hasiči na Novojičínsku zachránili před uhořením 40 býků a celý kravín

Zbytky jelena a med

Na nalákání huňáče použili zbytky vyvrženého jelena.

„Je to neskutečný zápach. Pytel taháme za sebou, abychom zanechali stopu. Do samotné klece jsme nastražili med,“ doplnil Orálek.

Odchytávači mají paradoxně opačný problém než veřejnost.

„Potřebovali bychom, aby medvěd způsobil nějakou škodu. Pak je totiž naděje, že se v daném místě zdrží, nebo se na něj vrátí. Když žádnou škodu nepáchá, pohybuje se po krajině a je problém ho vypátrat,“ vysvětlil ochránce.

Tým zároveň čeká na střelce s narkotizační puškou.

„Bylo by to lepší řešení, než stále přemisťovat klec,“ doplnil Orálek s tím, že střelec ze Slovenska dorazí na krátkou dobu v sobotu, další expert ze ZOO Dvůr Králové v neděli večer. Ten tu zůstane po celý týden.

Dosavadní starosta Bílovce Pavel Mrva (na snímku uprostřed nalevo) musel ustavující zasedání zastupitelstva ukončit kvůli nedostatečnému počtu přítomných zastupitelů.
Ustavující zásedání v Bílovci - ostuda na úvod

Medvědí stopy

Šelma se v pátek vyskytovala v Karlovické dolině.

„Máme stopy a víme, že se tam pohybuje. Hlásí nám to starostové a zachytili jsme informace od lidí u Halenkova a Soláně,“ doplnil Orálek s tím, že medvěd se začátkem týdne přesunul ze Semetína, odkud ho vypudil hluk automobilové rally.

Odchytovému týmu zásadně komplikují situaci chovatelé, kteří nehlásí škody. O některých se tým dozvěděl až po třech týdnech.

„Lidi, kteří nemají evidovaný chov a neberou na něj dotaci si myslí, že nedostanou náhradu škody. To není pravda. Nárok na náhradu škody má každý chovatel bez ohledu na to, zda má jednu ovci, nebo ohlášený dotovaný chov,“ upozornil Orálek.

„Kdybychom věděli o všech škodách, měli bychom více informací o pohybu medvěda,“ dodal.

Valašský chlupáč způsobil poslední újmy na zvířatech v neděli ráno v katastru obce Janová a v Hovízkách. Od té doby o sobě nedal vědět. Tento kus má velké pole působnosti, což je podle ochránců normální. Každý medvěd totiž ujde za den průměrně třicet kilometrů. Jde spíše o to, zda chodí do délky, nebo se točí dokola.

Oslavy 10. výročí zahájení sériové výroby automobilky Hyundai, 2. listopadu 2018 v Nošovicích. Na snímku Hyundai i30 Fastback N.
V Nošovicích se auta vyrábí už 10 let. Podívejte se, jak vypadaly oslavy!