Jestliže při běžné zimě tyto druhy vyráží ze země až na konci dubna, díky velice mírné zimě se letos začaly objevovat podstatně dříve.

Extrémně brzo

„Samozřejmě záleží na prostředí. Jiné houby jsou v nížinatých než v hornatých oblastech. Vypadá to, že se posune také začátek podzimní sezony. Ze severu Čech jsme dostali zprávu, že někdo narazil na hřiba kováře. A to je opravdu extrémně brzo. Na něj většinou v lesích narazíte až v květnu," konstatoval předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Ke smržům, kačenkám a ucháčům připočítejte i májovky s čirůvkami. I tyto houby momentálně nejsou v českých luzích a hájích ojedinělou záležitostí. A to ani na Opavsku. „Téměř všechny houby, které byly jmenovány, jsou jedlé. Výjimku tvoří ucháč obecný. I když latinský překlad jeho názvu je ucháč jedlý, tato houba je jedovatá."

Výletníci

Jaroslav Landa si myslí, že také tyto houby se hojně sbírají. Zdaleka to není záležitost zkušených houbařů: „Z deseti milionů Čechů tři miliony houbaří. Ne každý je laik a sbírá jen ty nejznámější druhy. Spousta z nich se podle mého soustředí i na ty, které můžeme najít nyní. Nejsou to sice úplně všední houby, ale většina houbařů o nich něco ví."

Za přírodou se z města vydává už nejeden člověk. A velkým lákadlem je pro tyto výletníky právě vidina houbaření.

Jedním z takových je například i Milan Hrubec. „Jiné roky to absolvujeme až tak od půlky května, ale letos je počasí prapodivné, a tak jsme byli dvakrát na houby už teď. Jezdíme porůznu do Jeseníků, Rychlebských hor, ale třeba i do Beskyd a dál. A můžu říct, že jsme dokonce s manželkou i něco našli.

Sice žádnou přehršli, ale na smaženici to stačilo," smál se devětapadesátiletý Opavan s tím, že na tradiční suchohřiby je přece jen ještě brzy, ale třeba na takové „babky" už se v lesích narazit dá.

Správný houbař

A podobně je na tom například i o tři roky starší Ivona Michalíková. „Jakmile je po zimě, nastane úplněk a alespoň trochu sprchne, vyrážím. Takže jsem už byla a nechci se chlubit, ale s prázdnou jsem se do města nevracela," hlásila se hrdě k cechu houbařskému a letošním prvním úlovkům bodrá žena, ale vzápětí striktně s vážnou tváří dodala: „Nepočítejte ale s tím, že vám řeknu, kam na hřiby chodím. Správný houbař svá místa neprozradí ani vlastní krvi na smrtelné posteli.

Řeknu jen tolik: nemá cenu se vydávat do míst poblíž civilizace, protože tam většinou bývá hlava na hlavě a lesy plné lidí."

Pozor, klíšťata jsou v útoku Při houbaření si musíte dát pozor na to, abyste si kromě plného košíku nepřinesli domů i nějakého toho nevítaného parazita zakousnutého na těle. Riziko napadení klíštětem je přitom momentálně enormně vysoké.

Na desetistupňovém žebříčku aktivity se všechny následující dny až do konce týdne pohybují na stupních sedm a osm, což znamená, že lidé mají používat repelent, nesedat si a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází.

Večer a ráno si prohlédnout tělo a případně nalezená klíšťata odstranit. Výše jsou na stupnici už pouze devítka a desítka, kdy se nedoporučuje do lesa vstupovat vůbec. Termín aktivita se pak užívá pro podíl těch klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele.

Petr Dušek, Tomáš Pustka