Bílý zámek byl po rozsáhlých opravách před třemi lety znovu otevřen, na tom Červeném se v současnosti pracuje a nějakou dobu ještě pracovat bude. Právě potom by se pozornost dělníků mohla zaměřit na Bílou věž.

Letos totiž bylo požádáno o zařazení do dotačního programu Ministerstva kultury České republiky, a to konkrétně na památkovou obnovu této stavby.

„Když jsme žádali o dotaci na rekonstrukci Červeného zámku, tak jsme se na začátku v celorepublikových prioritách ministerstva pohybovali někde okolo padesátého místa. Postupně jsme se však dokázali propracovat až na druhou pozici. Věřím, že něco podobného by mohlo nastat také u Bílé věže.

Jakmile bude dokončena rekonstrukce Červeného zámku, bude prostor pustit se do oprav také tohoto objektu," komentoval kastelán hradeckého zámeckého skvostu Radomír Přibyla.

Bílá věž je nejvýše se vypínající stavbou zámku v Hradci nad Moravicí. Kníže Karel Maria Lichnovský ji nechal vystavět během roku 1887. Původně to měla být jedna z částí velkolepého projektu slavnostního vjezdu do zámeckého areálu. Ten se však nikdy nedokončil.

Věž je novogotickou budovou, jež se nachází na mírně obdélníkovém půdorysu. Zastřešena je strmou valbovou střechou s hřebenem ve výšce zhruba čtyřiceti metrů nad okolním terénem.

DOJDE I NA PRŮZKUMY

V minulosti už vznikly projektové dokumentace. Mnohé z navrhovaných stavebních úprav však vycházely z tehdejšího řešení generální opravy Bílého zámku.

„Jedná se například o napojení Bílé věže topným kanálem na centrální kotelnu v Bílém zámku, která se však již nikdy nerealizovala," upozorňoval čelný představitel hradeckého zámeckého skvostu. I z těchto důvodů dojde k doměření a digitalizaci stávajícího stavu objektu tak, aby projektová příprava mohla probíhat v kreslících CAD programech.

Dojde také na průzkumy, při nichž se prověří statika, dřevěné konstrukce, kamenné prvky nebo třeba vlhkost zdiva. Vznikne i studie, ve které se uvede, jaké stavební zásahy budou potřebné. Zejména pak ty, jež zajistí bezpečný pohyb návštěvníků.

„Zapracují se nové požadavky na budoucí využití a především její plnohodnotné začlenění do nabídky prohlídkových okruhů. Dále by tato studie měla za úkol navrhnout napojení objektu na technickou infrastrukturu areálu. To zahrnuje zásobování vodou, odkanalizování objektu a podobně."

Celková suma nutná k památkové obnově činí 22,4 milionu korun.

V souvislosti s tímto objektem v příštích týdnech dojde ještě k jedné podstatné změně. „Týká se to vyhlídky u Bílé věže. Problém je v tom, že když se tam někdo přijde pokochat výhledem na okolní krajinu, zjistí, že vlastně není kam vyhlížet. Ve výhledu na vrch Kalvárii nebo rybník v Kajlovci brání skupina přerostlých náletových listnatých stromů," vysvětloval Radomír Přibyla.

V dohledné době tak dojde k odstranění dřevin, díky čemuž se odkryje výrazná dominanta Hradce. Vykácení stromů má zlepšit stav hradební zdi a proslunit celý prostor. „Vzhledem k opravě zámecké vyhlídky u Bílého zámku, která bude v letošním roce uzavřena z důvodu rekonstrukce, bude zprovoznění vyhlídky u Bílé běže nutné," zakončil kastelán.