Od úterý 21. října 2014 musí všichni cestující, kteří přilétají do České republiky ze zahraničí, ještě na palubě letadla vyplnit příletovou kartu. Tu si od nich ještě před přistáním vyžádá palubní personál.

„Toto opatření platí od rána. Důvodem je ochrana před zavlečením hemoragické horečky ebola ze zahraničí přes mezinárodní letiště," potvrdila Deníku Michaela Kubešová ze společnosti Letiště Ostrava.

Přečtěte si také: Ebola a odvážní ostravští turisté aneb Láká ještě dovolená v Africe?

close Dotazník cestující vyplňují například kolonku, zda v minulých 42 dnech před příletem navštívili některou ze tří rizikových zemí. zoom_in

A totéž se týká cestujících, kteří přistanou na mezinárodních letištích v Brně, Karlových Varech, Pardubicích a Praze. Na posledně jmenovaném čeká navíc ty, kdo přiletí z Guinejské republiky, Liberie či Sierra Leone, další šetření. Bude ho provádět pracovník zdravotního ústavu přímo na letišti. Pro první tři týdny je vytištěno na tři sta tisíc karet. Tento počet vychází z množství příletů. Denně do republiky letecky dorazí až sedmnáct tisíc cestujících.

V příletové kartě je třeba vyplnit také některé citlivé údaje, třeba číslo občanského průkazu nebo pasu. Proto jsme se zajímali, co s nimi bude dále. „Pro nás je bude zajišťovat správa letiště," říká Radim Mudra z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Právě hygienici z oddělení epidemiologie budou karty každý den vyhodnocovat.

„Důvodem těchto opatření je vytvoření podmínek pro včasné vyhledání osob, které mohly přijít do kontaktu s osobou podezřelou z nákazy ebolou," doplnil Mudra.

Jak dodal, pokud se podezření potvrdí, bude dotyčný kontaktován a rovněž všichni, kdo s ním přišli do styku. V případě blízkého kontaktu a vysoké míře rizika nákazy bude ve speciálním vaku dopraven do nemocnice Na Bulovce.