Do sázení stromů se tak například zapojila Základní škola Paskov, kde vznikl klidový prostor pro žáky. Projekt, díky kterému jsou v areálu nově čtyři javory, nese název Zastavme se na chvíli.

„Takový prostor ve škole chyběl. Nyní se zde mohou žáci mohou žáci různých věkových skupin setkávat a komunikovat, “ popisuje důvody výsadby ředitelka školy Lucie Butkovová.

Budova Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava na ulici Dr. Malého 15 kde mají bydlet čínští studenti, 7. února 2020 v Ostravě.
Čínští studenti VŠB-TUO se vracejí. Bydlí nedaleko centra Ostravy v izolaci

Nové stromořadí pak vzniklo ve Studénce. Čtyřicet dubů vysázeli tamější žáci společně s Centrem pro podporu občanů Arnika a Českým svazem ochránců přírody.

Nezahálela ani Základní škola Labyrint Lhota, která v polovině listopadu vysadila za Opavou sad dvaceti stromů. Děti tak proměnily původní strniště v ovocný Luční sad, který byl doplněn dalšími čtyřiašedesáti stromy od dobrovolníků.

„Už samotné sázení bylo důkazem, že tento projekt je a bude sloužit k mezigeneračnímu setkávání lidí. Stromy si totiž zasadili rodiny s malými i dospívajícími dětmi nebo prarodiče s vnoučaty, ale také zástupci Slezské univerzity nebo Slezské nemocnice,“ dodává jedna ze zakladatelů školy Labyrint Kateřina Rybářová Vavrečková.

Lidé na pietním místě u Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), 17. prosince 2019 v Ostravě.
Fakultní nemocnice začala vyplácet peníze obětem prosincového masakru

Celkově se za čtvrt roku vysázelo v České republice více než 570 tisíc milionu stromů z rukou 8,5 tisíce lidé. Iniciativa Sázíme budoucnost by se v roce 2024 ráda dostala na hranici 10 milionů.

Na webových stránkách www.sazimebudoucnost.cz lze dohledat, kde se stromy sázejí, jaké druhy jsou v kurzu a kdo za výsadbovými akcemi stojí.