VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jelínek navrhl sesadit starostku Rožnova Markétu Blinkovou. Nenašel ale podporu

Rožnov pod Radhoštěm - Dalšímu z řady pokusů o své odvolání musela na posledním zasedání zastupitelů v Rožnově pod Radhoštěm čelit starostka města Markéta Blinková (ODS).

8.3.2014
SDÍLEJ:

Starostka Rožnova pod Radhoštěm Markéta Blinková (vlevo).Foto: DENÍK/Michal Burda

Její sesazení navrhl opoziční zastupitel Ivo Jelínek (SNK ED). Podle něj starostka zastupitelům lhala a nepředložila slíbenou právní analýzu, kterou pro vedení města zpracovávala právnička Jana Zwyrtek Hamplová. S tou mělo město uzavřenou smlouvu týkající se ochrany dobrého jména města především před útoky v médiích. „Starostka vloni v září slíbila, že zastupitelům bude v prosinci dána k dispozici právní analýza Jany Zwyrtek Hamplové. Nestalo se tak, přestože někteří zastupitelé, včetně mě, o tento materiál opakovaně žádali," zdůvodnil svůj návrh Ivo Jelínek.

Vedení města vyhledalo právní služby advokátní kanceláře Jany Zwyrtek Hamplové vloni v září. Uzavřenou smlouvu ale radní asi před měsícem zrušili. „Smlouvu s paní Hamplovou, mimochodem uzavřenou bez výběrového řízení, vypověděli s tím, že budou hájit dobré jméno města sami," připomněl Ivo Jelínek.

Podle něj si radnice zajistila loajalitu advokátky již dříve tím, že jí za dvě přednášky pro městské úředníky zaplatila téměř 90 tisíc korun. „A to i přesto, že město má tři své vlastní právníky," poznamenal Jelínek.

Kroky vedení města označil pouze za pokračující snahu zastrašovat kritiky radnice. „Starostka totiž těží dál z toho, že nikdo neví, co Jana Zwyrtek Hamplová napsala. To nevědí ani zastupitelé, kteří by měli proti těm, kdo poškozují zájmy města, aktivně bojovat," podotkl v narážce na to, že zastupitelé výslednou analýzu neviděli, Ivo Jelínek. Sám podle svých slov o ni žádá již čtyři měsíce. Za pochybením podle něj stojí starostka města, a měla by proto odstoupit.

Ivo Jelínek se pokusil bod o odvolání Markéty Blinkové z funkce zařadit do programu hned na úvod jednání zastupitelů. Pokud by jeho návrh prošel, měl by podle něj do volby nového starosty řídit úřad první místostarosta.

Za Markétu Blinkovou se však postavila potřebná většina přítomných zastupitelů a o jejím odvolání odmítli byť jen hlasovat. Bod se na program vůbec nedostal. Pro jeho zařazení hlasovalo pouze pět z jedenadvaceti přítomných zastupitelů. „Děkuji kolegům za důvěru," komentovala výsledek hlasování starostka.

Později doplnila, že přístup zastupitele Ivo Jelínka považuje za velmi zvláštní. „V době, kdy jsou v programu zastupitelstva představovány a schvalovány investiční projekty za téměř šedesát milionů korun, byl učiněn pokus o odvolání starostky z toho důvodu, že jsem panu zastupiteli nepředala právní analýzy, které řeší otázku poškozování dobrého jména města některými médii," podivila se starostka Blinková.

Právní materiál je podle ní velmi dobře zpracovaný a není důvod jej dávat dříve, než se vedení radnice rozhodne, kterou z navržených variant vyplývajících z právní analýzy použije. „Vzhledem k tomu, jak rychle se informace zvlášť do některých médií šíří, považuji svůj postup za naprosto pochopitelný," řekla starostka Rožnova. To navíc v situaci, kdy se vedení města rozhodlo veškeré náklady spojené s vypracováním právní analýzy hradit z vlastní kapsy.

„Je zřejmě na místě se zeptat: jedná pan Ivo Jelínek v zájmu města a jeho obyvatel, nebo ho k jeho pravidelnému napadání vedou osobní pohnutky?" položila řečnickou otázku starostka města Markéta Blinková.

Už dříve zdůraznila, že důvodem odstoupení od kritizované smlouvy s Janou Zwyrtek Hamplovou nebyla nespokojenost města s její prací. Spolupráce s právničkou pokračuje, ovšem radní v ní vystupují jako soukromé osoby. To ostatně opozice před nedávnem s radostí přivítala. „Je dobře, že se tak rozhodli. A že se v případech, kdy nabudou dojmu, že je poškozováno jejich dobré jméno, budou bránit jako kterýkoliv jiný občan," uvedl například zastupitel Karel Gardaš (Zdravý Rožnov).

Autor: Michal Burda

8.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT