Nerespektování výstražných znamení na přejezdech může mít fatální následky. Ačkoli bliká červené světlo a je slyšet zvuková výstraha, někteří řidiči tuto skutečnost ignorují a vjedou do kolejiště. Bohužel tomu tak bývá i ve chvíli, kdy tudy právě projíždí vlak a střet je nevyhnutelný.

Ke zvýšení bezpečnosti má nyní přispět také instalace monitorovacích kamer na železničních přejezdech, a to hned na čtrnácti místech. Osm z nich se nachází v Moravskoslezském kraji, a sice v Karviné, Dolní Lutyni, Studénce, Jistebníku, v Ostravě-Polance nad Odrou, Vendryni, Mankovicích a ve Velkých Hošticích.

Nehoda na železničním přejezdu u obce Otice-Rybníčky.
Další nehoda na obávaném otickém přejezdu: vlak se tady srazil s kamionem
Železniční přejezd ve Studénce. Ilustrační foto.
Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Jde o akci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a Policie ČR (PČR). Pokud řidič spáchá přestupek, tedy například vjede na přejezd v době, kdy už budou blikat světla, policie se z kamer dozví o hříšníkovi všechny potřebné informace. SŽDC už spustilo soutěž na dodavatele.

„Výstupy ze systému pro dokumentaci a vyhodnocování přestupků spáchaných řidiči na přejezdech budou předávány PČR a budou použitelné ve správních řízeních s možností pokutovat neukázněné řidiče. Od instalace těchto dohledových systémů si slibujeme výrazné snížení nehodovosti na přejezdech,“ míní náměstkyně pro provozuschopnost dráhy SŽDC Marcela Pernicová.

Křivka nehodovosti na přejezdech totiž roste vzhůru. Zatímco v roce 2018 bylo za celý rok na přejezdech zaznamenáno 170 střetů a zemřelo 33 osob, čísla z konce listopadu v minulém roce 2019 hovoří už o 175 nehodách, z toho 37 lidí při srážkách zemřelo.

Martin Kolomý v písečných dunách.
Kolomý Dakar nepojede, havaroval v posledním testu

Hazardérovi, který na výstražná znamení nebere zřetel, nyní ve správním řízení hrozí až půlroční odebrání řidičáku, pokuta do výše pěti tisíc nebo připsání sedmi trestných bodů.

SŽDC premiérově testovala kamery už například v Úvalech u Prahy, mezi lety 2017 a 2018 zde došlo ke snížení počtu přestupků za rok z 375 na 131. Instalace kamer na zmíněných přejezdech v Moravskoslezském kraji by se měla uskutečnit během následujícího půl roku.

Ilustrační foto.
Participativní rozpočet v novém, bude i více peněz
Kulturní dům Na Rybníčku. Ilustrační foto.
Na plese v Opavě vystoupí vítězové StarDance

Které přejezdy pohlídají kamery?

Velké Hoštice (přejezd mezi Malými a Velkými Hošticemi)
Karviná (přejezd na silnici II/475 mezi Stonavou a Karvinou)
Dolní Lutyně (přejezd na trase mezi Bohumínem a Dětmarovicemi)
Studénka (přejezd ve stanici Studénka)
Jistebník (přejezd na trati mezi Studénkou a Jistebníkem)
Ostrava (přejezd na trati mezi Jistebníkem a Polankou nad Odrou)
Vendryně (přejezd na trase mezi Třincem a Bystřicí)
Mankovice (přejezd na trati mezi Polomí a Suchdolem n. Odrou)