Obchodní domy jsou na zákazníky i po Vánocích dobře připraveny. „Návštěvnost očekáváme zhruba na stejné úrovni jako v předchozích letech. Je o něco nižší než v posledních dnech před Vánocemi,“ říká ředitel ostravského obchodního centra Futurum Tomáš Jelínek.

Podobně mluví i ředitelka Avion Shopping Parku Ostrava Zuzana Pilipčincová. „Za sedmnáct let provozu můžeme s trochou nadsázky říct, že nás snad už nemůže nic překvapit. Zkušení prodejci jsou připraveni na povánoční nákupy dostatečnými zásobami zboží i personálem,“ tvrdí Pilipčincová.

To, že by byly některé prodejny zavřené, rozhodně nehrozí. Vše pojede jako v běžný pracovní den uprostřed roku. „Vyškolený personál bezpečnostní služby je opět přichystán v případě komplikací koordinovat dopravu na parkovištích a příjezdových cestách,“ poznamenal Tomáš Jelínek z OC Futurum.

CO NEJVÍCE ZLEVNILO?

Již tradiční povánoční slevy spustí dnes v 7 hodin ráno po celé České republice obchody Tesco. Vztahovat se budou na stovky produktů, především na sortiment vánočních dekorací (až - 75 %), domácích potřeb (až - 50 %), elektroniky, oblečení nebo kosmetiky. Z nabídek dosahujících až 75% slevy se zákazníci Tesca mohou těšit až do vyprodání zásob. „Povánoční slevy jsou u našich zákazníků velmi oblíbené. Důvody jsou výhodnější ceny a větší klid při nakupování. Tyto dny po Vánocích k nakupování dárků lidé využívají především tehdy, když dávají někomu vánoční dárek o pár dní později. V případě, že jste pod stromečkem našli dárkovou poukázku nebo peníze, povánoční slevy jsou pak ideální řešení, kdy si jít vybrat dárek,“ uvádí Aleš Pavlík, manažer spotřebního zboží Tesco pro ČR a SR.

Podobně je na tom řetězec s elektronikou Datart, který oznámil, že výprodeje budou trvat do poloviny ledna.

„Nabízet budeme slevy až 70 %. Do výprodejů zařadíme produkty napříč celým sortimentem elektra a příslušenství. Výrobky do výprodejů budeme postupně přidávat a nabídku top produktů obměňovat, proto se určitě vyplatí nás sledovat po celou dobu výprodejů jak v e-shopu, tak v našich prodejnách,“ říká tisková mluvčí Datartu Iva Pavlousková s tím, že cílem Maxi výprodejů je vyprodat vánoční skladové zásoby, a uvolnit tak místo pro nákup zboží na další sezónu. „Velký zájem očekáváme zejména o mobilní telefony, TV, herní konzoly a také velké domácí spotřebiče: pračky, chladničky a sušičky,“ prorokuje Pavlousková.

NAKUPUJTE S ROZVAHOU

Odborníci na druhé straně varují, aby lidé nakupovali s rozvahou. Držet by se měli pravidla, že nejdříve je lepší počítat a až poté nakupovat. Na častá pochybení prodejců už řadu let opakovaně upozorňuje předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů Gerta Mazalová. „Prodávající někdy uvádí různé ceny v regálech a u pokladen. Dále dochází k přelepování cen či k nalákání spotřebitele reklamou do obchodu, kde zlevněné zboží vůbec nebylo, nebo jen v malém množství, a velmi rychle se vyprodalo,“ říká Mazalová.

Jiní obchodníci lákají zákazníky na slevy, které jsou často podmíněny například věrnostní kartou nebo počtem kusů. „Osmdesátiprocentní slevová akce teď křičí na každém rohu. Je třeba používat selský rozum a přemýšlet i nad tím, zda se to obchodníkovi vyplatí. Zboží musí být hodně předražené, aby pak na něj mohli udělat takovou slevu,“ varuje Gerta Mazalová z pobočky Sdružení obrany spotřebitelů.

Stavba vysoké pece č. 3 (24. 10. 1958).
Ostravská „Vépétrojka“ oslavila 60 let. Podívejte se na historické fotografie