Volby do Evropského parlamentu se blíží jejich termín je u nás stanoven na 23. a 24. května. Termín odevzdání kandidátních listin však už vypršel. Do Evropského parlamentu se chce letos dostat o šest politických uskupení více než v minulých volbách. Ministerstvu vnitra odevzdalo kandidátky 39 uskupení. Deníku to potvrdil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Lídři z kraje

Na předních příčkách kandidátek se objevuje řada známých jmen, která jsou spjata s Moravskoslezským krajem. Jedním z nich je například Jan Keller. Ostravský sociolog a dlouholetý člen ČSSD, který na kandidátce sociálních demokratů figuruje na první pozici. Při hlasování na Ústředním výkonném výboru ČSSD se pro něj vyslovila převážná většina. „Získal 136 ze 147 odevzdaných hlasů. Tedy 92 procent, což je podle mě silná a jednoznačná podpora," uvedl už dříve premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Na prvním místě kandidátky se umístila také poslankyně Kateřina Konečná, která tak do eurovoleb povede KSČM. V EU by chtěla bojovat za ochranu životního prostředí a proti zneužívání evropských dotací k osobnímu prospěchu.

Europarlament

„O Brusel" se znovu ve volbách utká s dalšími kandidáty také současný europoslanec a bývalý hejtman kraje Evžen Tošenovský, který je na druhé pozici kandidátky ODS, hned za lídrem strany, europoslancem Janem Zahradilem. Jedním ze znovu kandidujících poslanců bude také osmička sociálních demokratů Vojtěch Mynář. Naopak Věra Flasarová za KSČM, která nahradila v Evropském parlamentu Vladimíra Remka, svůj post obhajovat nebude.

Čas na úpravy

Své zástupce má kraj také mezi lidovci. „KDU-ČSL má na své kandidátce dva představitele z Moravskoslezského kraje. Jedním z nich je zastupitel Frýdku-Místku a bývalý ředitel frýdecko-místecké nemocnice Miroslav Přádka. Tím druhým pak Michal Hořínek," uvedl tajemník strany Jiří Navrátil.

Za hnutí ANO, které překvapilo svým výsledkem v předčasných sněmovních volbách na podzim minulého roku, bude z kraje bojovat na třináctém místě kandidátky podnikatel Pavel Szturc.

Strany, hnutí a koalice mají možnost doplňovat kandidáty či měnit jejich pořadí až do pondělí 24. března. „Kompletní seznam všech kandidátů bude k dispozici až po 5. dubnu, kdy ministerstvo vnitra rozhodne o registraci či odmítnutí kandidátní listiny nebo o škrtnutí kandidáta. Seznam potom bude zveřejněn na stránkách Českého statistického úřadu www. volby.cz," uvedl mluvčí Vladimír Řepka.

Ve volbách do Evropského parlamentu budou lidé v České republice volit celkem 21 europoslanců.

K TÉMATU

Europoslanci berou statisíce. Platí je Evropa 

Slavný malíř Josef Šíma byl Čech, ale vzhledem ke krajině svého srdce a padesáti letům života také Francouz a nepochybně Evropan. Josef Šíma, jehož obrazy můžeme od zítřka obdivovat 
v Praze na Kampě, zemřel v roce 1971.

Tehdy se lidem ze střední a východní Evropy mohlo jen zdát o volném pohybu, zaměstnávání, přeshraniční léčbě. Tedy o věcech, které jsou dnes pro občany 28 států Evropské unie běžné. Mimochodem, Jiří Pospíšil, který je vedle Medy Mládkové duší Musea Kampa, se nyní vydává opačným směrem než kdysi Josef Šíma, totiž z Prahy do Bruselu a Štrasburku. Vyměnil politický dres, svlékl euroskeptické triko ODS a oblékl eurooptimistickou vestu TOP 09. V Evropském parlamentu (EP) by se chtěl soustředit na justiční témata, která jsou mu vlastní.

„Strany si začínají uvědomovat, že je hodně důležité, koho posíláme do Bruselu 
a jak tam hájí české zájmy," míní Jiří Pospíšil.

Na první pohled to vypadá, že 21 českých zástupců v Evropském parlamentu se 751 členy bude kapkou v moři, ale podle informací současných europoslanců to tak zdaleka nemusí být. „Jde o sílu frakce, jejíž jsou členy, a také o schopnost srozumitelně formulovat postoj ke konkrétnímu problému," konstatuje Miloslav Ransdorf z KSČM.

O místa na kandidátkách se letos strhl větší boj než kdykoliv dřív.

Levice jinakKonkrétně právě u komunistů a sociálních demokratů se rozhodli pro změnu. Staří harcovníci, jako jsou právě komunista Miloslav Ransdorf či Richard Falbr a Libor Rouček z ČSSD, skončili na těžko volitelných příčkách. Komunisty vede mladá poslankyně Kateřina Konečná, socialisty známý sociolog a komentátor politického dění Jan Keller. Méně úspěšní straníci budou spoléhat na preferenční hlasy. Každý volič může zakroužkovat dva své favority.

Politici by měli během kampaně občany také přesvědčit, že jim nejde v první řadě o královský plat, který je v Bruselu čeká. A pokud odslouží celých pět let, také důchod, několikanásobně vyšší, než je ten český. Měsíční příjem europoslance je 218 tisíc korun, za pracovní den v EP dostává na stravu a ubytování 8300 korun. Všechny tyto prostředky už ale nezatěžují českou státní pokladnu, neboť je vyplácí přímo Brusel.

Naprázdno nevyjdou ani strany, které získají alespoň jedno procento všech hlasů. V tom případě jim náleží za každý hlas 30 korun. Možná i v tom lze hledat příčinu vysokého zájmu o květnové eurovolby. 
Z 39 uskupení je přitom minimálně osm proti větší integraci zemí EU, někdy z ní dokonce chtějí vystoupit. Patří mezi ně například Ne Bruselu – Národní demokracie nebo Dělnická strana sociální spravedlnosti – NE diktátu Bruselu. Podpora podobně programově zaměřených subjektů je logicky na zváženou. Ovšem ani na první pohled jednoznačně kompetentní kandidáti typu Pavla Teličky, prvního českého eurokomisaře, nyní v barvách Babišova ANO, nejsou nezpochybnitelní. „Před vstupem do Evropské unie byly panem Teličkou vyjednány likvidační kvóty jak pro drobné chovatele, tak i pro velké zemědělské výrobce. Cesta zpátky není, nikdy se už nevrátí plná potravinářská soběstačnost," připomíná lví Teličkův podíl na přístupových dohodách Pavla Šlahúnková, komunistická kandidátka do EP.

Evropa je ovšem přítomna 
v denním životě našich zákonodárců. Senátoři se kupříkladu včera připojili k návrhu EP, jehož cílem je snížit počet plastových nákupních tašek na jedno použití, které neúměrně zatěžují životní prostředí.

Autor: Kateřina Perknerová