„Krátkodobé zvýšení denních koncentrací smogových částic se podílí na nárůstu celkové nemocnosti i úmrtnosti, zejména na onemocnění srdce a cév nebo na zvýšení počtu osob hospitalizovaných pro onemocnění dýchacího ústrojí. Dlouhodobě zvýšené koncentrace mohou mít za následek snížení plicních funkcí, zvýšení nemocnosti dýchacího ústrojí nebo i zkrácení délky života,“ říká Vladimíra Volná z Českého hydrometeorologického ústavu.

Stanice měřící kvalitu ovzduší ve Věřňovicích na Karvinsku.
Inverze pominula, na celém Ostravsku už je vzduch téměř bez prachu

JDEME DO HOR

Někteří lidé z regionu situaci řeší stěhováním do podhůří Beskyd nebo Jeseníků. Ani bydlení tam ale není zárukou tzv. smogové absence. Nadlimitní koncentrace se tu vyskytují hlavně v chladném období. „Jsou způsobeny horšími rozptylovými podmínkami zimního období,“ vysvětluje Vladimíra Volná.

„Dochází teplotním inverzím a slabšímu proudění vzduchu, svůj podíl má i topná sezona, kdy se topí převážně tuhými palivy,“ dodává.

Aktuální hodnoty znečistění ovzduší

HORY JSOU PŘECI JEN ČISTĚJŠÍ

Dobrou zprávou podle odborníků ale je, že smog v horských oblastech přece jen není tak častý, navíc, tamní smogové situace bývají méně škodlivé, než v průmyslových oblastech.

„Stěhování do hor tedy smysl má, protože jde prokazatelně o oblasti s lepší kvalitou ovzduší v průběhu celého roku, počet smogových situací tu bývá nižší a koncentrací škodlivin je tam většinou vyhovující a únosná. Proto mají horské oblasti význam také pro krátkodobé pobyty,“ vysvětlila Miroslava Rýparová, ředitelka Odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Ostravě.

A jak se chovat v době smogové situace, když na hory odjet nemůžeme? Odborníci radí omezit větrání, větrat krátkodobě, ale intenzivně. Lidé by také měli omezit venkovní fyzické aktivity a zvýšit spotřebu vitamínů.

Zimní smog je pak podle odborníků stejně škodlivý jako smog v létě. Jak známo, v létě nás dusí především doprava a vysoký výskyt oxidu dusíku a ozónu, za zimní smog může vytápění tuhými palivy, inverze a bezvětří. Valný podíl má samozřejmě i to, že jde severní Morava a Slezsko o územím s velkým množstvím těžkého průmyslu na české i polské straně hranice.

Čadící komíny ve Věřňovicích 22. 1. 2019.
VIDEO: V nejzaprášenější obci Česka si lidé vzduch zamořují svými komíny sami