Tohle se již stalo několika desítkám lidí z Moravskoslezského kraje. V noci, když spali, se k nim vloupali zloději, které více než cennosti zajímaly právě klíčky od vozů odložené u dveří. Pachatelé je vzali, pak s jejich pomocí nastartovali zaparkovaná auta a odjeli.

„S tímto způsobem jsme se začali setkávat v minulém roce," uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Tuhý. Zda jde o novinku zdejších zlodějů, nebo móda převzatá z okolních regionů či dokonce států, není zatím jasné. V této chvíli nelze ani jednoznačně říct, zda jde o práci „sólistů", na sobě nezávislých skupin nebo dobře organizovaného gangu. Policisté již zadrželi několik zlodějů, mají i další podezřelé.

Ilustrační fotoJednou z jejich obětí se stala třiatřicetiletá Lucie Kiszová Kuchejdová z Karviné. Nad ránem se k nim vloupali zloději. Vnikli přivřenými a zevnitř částečně zajištěnými balkonovými dveřmi. V předsíni našli v proutěném košíku klíčky a doklady od dvou vozidel. Vzali také klíčky od vchodových dveří, které si odemkli, nasedli do vozů stojících na zahradě a odjeli.

„Přišli jsme na to ráno kolem čtvrt na šest. Jak se potom ukázalo, bylo to zhruba patnáct minut poté, co zloději s oběma auty odjeli. Zpočátku jsme si mysleli, že je to nějaká sranda. Den předtím jsme měli doma oslavu. Tak nás napadlo, jestli vozidla někdo z příbuzných jen tak ze srandy nepřeparkoval. To se ale nepotvrdilo. Pak jsme zavolali policisty," vzpomínala paní Kiszová Kuchejdová, kterou ani ve snu nenapadlo, že by se jim něco takového mohlo stát. „Máme obrovského bernardýna, který spí pod oknem. Slyšela jsem, jak v noci asi pětkrát zaštěkal. Pak přestal. Myslela jsem, že štěkal na ježka. Kdyby štěkal déle, určitě bych se šla podívat, co se děje. Také jsem zaslechla bouchnutí dveří. V té době ale pršelo a byl vítr, tak jsem se domnívala, že to byl průvan," uvedl paní Kiszová Kuchejdová.

Jedno z aut se jí podařilo najít hned druhý den. Stálo asi půl kilometru od jejich domu. „Šla jsem s kočárkem a najednou jsem viděla naše zaparkované auto. Zavolala jsem příbuzné a policii," dodala paní Kiszová Kuchejdová. Řidiče se záhy podařilo zadržet.

S druhým vozem se rodina shledala o několik měsíců později. Auto skončilo v Polsku, kde je vypátrali místní ochránci zákona.

První z vozů zloději při krádeží a během jízdy poškodili. Oprava stála sedmdesát tisíc korun. „Máme problémy s pojišťovnou, která nám to nechce proplatit. Tvrdí, že auta nebyla ukradena podle jejich všeobecných podmínek. Asi se s nimi budeme soudit," řekla paní Kiszová Kuchejdová, která již klíče od vozů dává na bezpečnější místo. „Když se bavím se známými, prakticky všichni nechávají klíčky od auta někde poblíž vchodových dveří. Po našich zkušenostech snad budou opatrnější," uzavřela paní Kiszová Kuchejdová.