VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec sporů, Hukvaldský dvůr patří obci. Dohodla se s církví

Už jen zápis do katastru nemovitostí chybí k tomu, aby definitivně skončily tahanice mezi obcí Hukvaldy a církví. Ve hře byl zejména areál Hukvaldského dvora. Komplex nevyužitých budov, které se rozprostírají na poměrně velké ploše v centru Hukvald, léta chátrá.

24.1.2017
SDÍLEJ:

Komplex nevyužitých budov, které se rozprostírají na poměrně velké ploše v centru Hukvald, už léta chátrá. Východiskem ze současné situace by měla být smírčí dohoda mezi obcí a církví. Foto: Deník/Lukáš Morys

Spor Biskupství ostravsko-opavského a obce o vlastnictví areálu i dalších pozemků nakonec místo u soudu skončil smírem, díky tomu se uvolní cesta k nutným investicím. V době, kdy majetek neměl svého jasného vlastníka, do něho nikdo nechtěl investovat. „Jednání byla dlouhá. Protože je to dohoda, tak to je vždycky o nějakém kompromisu," podotkl starosta Hukvald Luděk Bujnošek loni v době, kdy zastupitelé debatovali o obsahu dohody. Před Vánoci pak schválili uzavření smlouvy o vzájemné směně pozemků, která vyplývá z vypořádání s biskupstvím.

Hukvaldský dvůr před druhou světovou válkou patřil církvi. Uprostřed mezi čtyřmi budovami je velké prostranství, v jehož centru kdysi stála kamenná kašna, tu ale družstevníci buldozerem srovnali se zemí. Za komunismu totiž areál sloužil potřebám JZD. Areál se postupně proměnil v ruiny.

Běžný návštěvník Hukvald si zdevastovaných budov bývalého statku a kravína ani nemusí všimnout. Stojí sice v centru obce, ale trochu stranou pozornosti. Přesto zůstává Hukvaldský dvůr jizvou na tváři turisticky hojně navštěvované obce. Stát podle tvrzení církve vydal Hukvaldský dvůr a další pozemky v roce 1991 obci neprávem, domáhala se tak žalobou určení vlastnictví. Nakonec ale církev požádala jen o 1,5 hektaru pozemků, o které usilovala kvůli plánovaným investičním akcím. Změny se mají dotknout arcibiskupského zámečku a také oborní zdi, s jejíž opravou se začalo loni.

„Obsah dohody vítáme a jsme přesvědčeni, že je oboustranně výhodná a přispěje k dalšímu rozvoji této mimořádné lokality," prohlásil generální vikář biskupství Martin David.

V dohodě se biskupství zavázalo, že u bývalé stodoly, kde spadla střecha, bude zbudováno šest parkovacích míst pro návštěvníky obecního úřadu, obchodu a pošty. Parkovacích míst je poblíž obory nedostatek. Do dohody byl zakomponován i amfiteátr v oboře, jako kompenzaci dostala obec pozemek k rozšíření obecního spodního parkoviště. Samotná obora přešla v rámci majetkového narovnání mezi státem a církvemi do vlastnictví Biskupství ostravsko-opavského už před několika lety. První zmínka o chovu zvěře v těchto místech pochází z roku 1567.

Oslavy 450 let od založení obory letos doprovodí oslavy, která církev plánuje uspořádat 8. října.

Čtěte také: 
Žaloby církví o majetek: čelí jim nejen kraj, ale i obce
Hukvaldský dvůr chátrá. Spor mezi obcí a církví však končí
Hukvaldský dvůr má po letech naději na rekonstrukci

Autor: Lukáš Morys

24.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení