„Začínal jsem tu chodit před nějakými čtyřiceti lety. Je to srdcová záležitost,“ tvrdí Ivo.

Pochází z Bystřice pod Hostýnem, na Ostravici podniká v oblasti kamnářských a topenářských prací - a je mimochodem i tvůrcem kachlových kamen v obnovené chatě na Lysé hoře.

„Když se stavěla, vegetoval jsem tam dvě zimy a skoro sám,“ vzpomíná a nad Lukšincem sundává z batohu skialpové lyže a stoupá na nich dále.

Čtvrtá neděle v březnu je zároveň první, kdy platí omezení pohybu v tuzemsku. Je to znát i v Beskydech. Tu největší skupinku tvoří dva páry z jednoho auta parkujícího u pily na Ostravici. Fotí se dále od sebe, aby pak nastoupili všichni do jednoho vozu.

„Šli jsme jen na Liščí stezku,“ popisují. Jiný výchozí bod – plocha u transformátoru – je oproti jiným víkendům též prázdný. Vracející se turisté se diví, kolik za chvíli nasněžilo.

„Čau! Valíme z Lysé,“ mávají dolů sbíhající milovníci ultra trailů. „A už jsme byli i na Smrku,“ zní, když se vzdalují. Beskydská královna patří v nouzovém stavu právě takovým lidem - většinou solitérům. Jako je další běžkyně Kristýna. „Nahoře je kalamita, ale parádní,“ zvolá, zapózuje maskovaná šátkem a také mizí.

Marka z Ostravy na túře doprovází pejsek Birk, doslova obalený prašanem. Jehož ve vyšší poloze neustále přibývá.

FOTOGALERIE s turisty aneb Václavák v Beskydech

Fotogalerie: Lysá hora, prázdniny 2018

Fotogalerie: Lysá hora v létě

Fotogalerie: Lysá hora v zimě

Lysou Horu, respektive její charakteristickou siluetu, tento den lidé prakticky nevidí. Ono i ve výšce 1323 metrů je, když se na chvilku vyčasí, dohled sotva kilometrový. Meteorologové vydávají zprávu, že zde slunce svítí pouze 1,8 hodiny. Zato mráz je slušný, od -7,3 °C po -11,7 °C (denní průměr -10,3 °C).

„Sněhu po kolena,“ uvádí Zdeněk. Jeho trasa vede z města Frýdlant do obce Ostravice; pod vrchem ve sněhové bouři.

Vracet se stejnou trasou ve vlastních stopách je nemožné, vánice je zahlazuje, stezka se dá odhadovat. Na veřejnosti nyní povinnou ochranu obličeje má neustále v horách málokdo – pokud nicméně nepotkává někoho dalšího, případně nenaráží na poryvy vichru se sněhem!

„To se hodí přes pusu cokoliv, horší ale je, jak se začnou mlžit brýle,“ komentují turisté. A míní, že není problém tentokrát dát řeč s každým po cestě.

Zimní extrémní závod LH24 a Adrenalin Cup:

Fotogalerie: Kilpi LH242020

Fotogalerie: Lysou horu a okolí ovládl Adrenalin Cup

„Včera jsme byli na Javorovém a viděli jen tři lidi, dneska jdeme na Lysou a taky je tu prázdno,“ říkají Kateřina se Zdenkem z Ostravy. Nejvyšší bod regionu zaznamenává podle místních ve srovnání s běžným stavem pětinovou návštěvnost.

Vzhledem k tomu, že obě chaty nepodávají občerstvení ani přes okénka, je nyní Lysá hora podobná Smrku (1276 metrů nad mořem), kde rovněž „nic“ není. Až na atraktivní turistický cíl.