„Tak staré historické mince se na území obvodu objevily poprvé. Máme v rukou například čtvrt krejcar z roku 1782,“ uvedl s tím, že vzkaz budoucím generacím uložili předkové do báně v roce 1930. A to při „obvyklé“ příležitosti, rekonstrukci kostela.

Tehdejší farář František Lepařík mimo jiné zmínil zdejší duchovenstvo nebo skutečnost, že se Zábřeh nad Odrou stal součástí města Ostravy.

Prvorepublikové písemnosti a mince doplnily i starší reálie z roku 1888. „Ty jsou z pohledu historie nejcennější, patřily k nim i peníze včetně krejcarů a zlatých. Například pětizlatková bankovka z roku 1805,“ líčil Přendík. Dokumenty ze druhé poloviny 19. století byly české i německé (ve druhém případě podle zběžných překladů obsahovaly soupis duchovních správců, učitelů či zástupců obce).

Zdroj: Lukáš Kaboň

Zajímavé jsou, jak kronikář upozornil, postřehy starosty Františka Hrabovského z roku 1888. Ten totiž vzpomínal nejen na obrovské povodně z roku 1880, ale i na obávaného lupiče Antonína Šimáka, jenž zavraždil na Hulvákách (v té době součástí Zábřehu) čtyři lidi. „Starosta předvídal stavební rozvoj u nové cesty do Vítkovic. Dnes je to Ruská ulice, okolo níž opravdu stojí domy,“ podotkl Přendík.

Taťána Gregor Brzobohatá poskytla Deníku rozhovor, 4. března 2020 v Ostravě.
Miss World dorazila do Ostravy. Podívejte se, jak jí to slušelo

Nález v báních kostela se podle něj dal předpokládat; i při opravě kostela v Hrabůvce před deseti lety vzkaz z minulosti objevili. „Ale z kostela v Zábřehu, jenž je po zámku druhou nejstarší stavbou na Jihu, jsou materiály starší i unikátnější. Necháme je restaurovat u archivářů, anebo muzeu a uložíme zpět společně se současnými informacemi o životě v našem obvodě i farnosti,“ zakončil kronikář.