Investorem stavby oficiálně zvané I/69 Vsetín, rampa Mostecká je Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Stavební práce má na starosti sdružení společností Strabag a Eurovia. Hodnota investice činí 220 milionů korun bez DPH.

„O úpravě křižovatky se mluví od roku 2008, možná déle. V roce 2015 pak došlo na startovní výstřel v podobě zpracování investičního záměru, který schválilo ministerstvo dopravy. Dnes po sedmi letech jsme se dočkali zahájení, stavět budeme do konce roku 2024,“ připomněl v pátek při slavnostním zahájení ředitel zlínské Správy ŘSD Karel Chudárek.

Stavba okružní křižovatky v centru Nového Jičína, poslední červencový týden 2022.
OBRAZEM: Nový rondel v Novém Jičíně už se rýsuje, omezení trvají

Zmíněná křižovatka patří dlouhodobě k dopravně nejrušnějším místům ve Vsetíně, kde často dochází k dopravním nehodám. Mnohé už skončily tragicky.

„Problematické je zejména odbočování vlevo (směrem od Valašského Meziříčí, pozn. red.) z frekventované silnice I/57. Vzniknou proto dvě nové větve křižovatky silnic I/57 a I/69, díky kterým odpadne nutnost přejíždět přes protisměrný jízdní pruh. Celý úsek bude po přestavbě výrazně bezpečnější a zásadně se zlepší i plynulost dopravy,“ představil stavbu generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Nové zastávky a úpravy chodníků

Nové křižovatkové větve budou napojeny na okružní křižovatku, která vznikne na silnici I/69 u polyfunkční budovy Kotovo.

Součástí stavby je také výstavba nových autobusových zastávek a úprava místních komunikací, chodníků a parkovacích ploch.

„Stavba, kterou máme před sebou, není jednoduchá. Její součástí je mimo jiné i rozsáhlá opěrná stěna pod místní částí Amerika, která bude místy až čtrnáct metrů vysoká,“ přiblížil Adam Beneš ze společnosti Strabag. Dodal, že stavební firmy mají na celkové dokončení a zprovoznění rampy Mostecká 540 dnů.

Silnice I/57 v Kuníně v úterý 26. července 2022.
Řidiče a obyvatele v Kuníně čekají měsíce plné nervů, kdy mají omezení skončit

Do konce letošního roku budou probíhat přeložky inženýrských sítí a budování retenční nádrže. Tyto práce se zatím obejdou bez dopravního omezení.

„Do konce stavební sezony zatím předpokládáme, že bude provoz omezen a řízen semafory pouze po dobu několika dní na podzim. Další dopravní omezení, bez kterého se práce v příštím roce neobejdou, ještě upřesníme a řidičům včas sdělíme,“ doplnil ředitel Správy Zlín ŘSD ČR Karel Chudárek.

Návaznost na rekonstrukci nádraží

Pátečního zahájení stavby se vedle zástupců investora, projektanta, zhotovitele a Zlínského kraje zúčastnili také představitelé města Vsetín.

„Křižovatka nad čerpací stanicí Shell je velmi kritickým dopravním bodem. Často zde dochází k dopravním nehodám, z nichž mnohé bohužel končí tragicky. Proto jsem ráda, že se podařilo připravit a zejména rozjet projekt dobudování této křižovatky,“ řekla vsetínská místostarostka Simona Hlaváčová (KDU-ČSL).

Vizualizace. Havlíčkova ulice ve Frenštátě pod Radhoštěm po rekonstrukci.
OBRAZEM: V okolí radnice ve Frenštátu pod Radhoštěm bude ztížený průchod

Radní Martina Hovořáková (ANO) připomněla, že stavba rampy Mostecká má návaznost také na už běžící rekonstrukci vsetínského vlakového nádraží.

„Chtěla bych poděkovat zástupům ŘSD, kteří nám vyšli vstříc v tom, že sjezd z Rampy Mostecká povede na budoucí kruhový objezd u Kotova, na nějž bude napojena i nová přístupová komunikace vedoucí do prostoru za vlakovým nádražím Na Lapači,“ řekla Hovořáková.