Valašské muzeum v přírodě, jež Libušín spravuje, hned po požáru vyhlásilo záměr chatu obnovit. Před několika dny podepsal ředitel muzea Jindřich Ondruš smlouvu s pražskou firmou Masák & Partner, která zvítězila ve výběrovém řízení na dodavatele projektové dokumentace k obnově vyhořelého Libušína. „Celkově se do soutěže přihlásily čtyři firmy. Jsme rádi, že z toho všechny splnily kvalifikační předpoklady a nemuselo opět dojít ke zrušení výběrového řízení," uvedl Jindřich Ondruš s odkazem na první nepodařenou veřejnou soutěž. Do té se totiž přihlásily jen dvě firmy, jedna navíc nesplnila potřebná kritéria.

Cena oprav 70 milionů

Nyní vítězná firma má na dodání projektové dokumentace devět měsíců. Hotová by tedy měla být v listopadu. Muzeum za ni zaplatí tři a půl milionu korun i s daní. Následovat bude výběrové řízení na firmu, která Libušín znovu postaví.

Vedení Valašského muzea věří, že příští rok na podzim by již dělníci mohli začít s rekonstrukcí. Má přijít zhruba na 70 milionů korun. „Chtěli bychom, aby byla rekonstrukce kompletně hotová na konci roku 2017," řekl nedávno technický náměstek Valašského muzea v přírodě Milan Gesierich.

Ani rok po požáru neskončilo policejní vyšetřování. Podle krajského policejního mluvčího Petra Jaroše ale přece jen v posledních dnech došlo k určitému posunu. „Mohu uvést, že kriminalisté vyloučili verzi, že by se v případě vzniku požáru chaty Libušín jednalo o úmysl. Nadále ale pracujeme s možností nedbalostního založení požáru," řekl Deníku v pondělí 2. března Petr Jaroš. Případ nyní dozoruje státní zastupitelství ve Vsetíně.

Naproti tomu hasiči už mají o příčinách bezmála osm měsíců jasno. Už dříve došli k názoru, že na vině byl špatně zkonstruovaný komín. Nasvědčovalo tomu prvotní ohledání vyhořelého Libušína a potvrdilo to následné vyšetřování i znalecký posudek.

Loňský rozsáhlý požár nejvíce zpustošil historicky a umělecky cennou jídelnu Libušína vyzdobenou freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše. Portréty maloval akademický malíř Karel Štapfer.

K unikátům interiéru patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. Kolem stolu byla stovka vyřezávaných židlí.

„Podle odborníků patří Libušín k nejcennějším dílům, která architekt Jurkovič navrhl. Předpokládaný rozsah vyčíslitelných škod je přibližně osmdesát milionů korun," uvedla mluvčí rožnovského skanzenu Petra Valíčková. Připomněla přitom, že historická architektonická hodnota objektu je nevyčíslitelná.

Sbírka na Libušín

Veřejnost po ničivém požáru prokázala velkou solidaritu. Do sbírky, kterou vyhlásilo vedení muzea, za rok přispěli více než osmi miliony korun. Sbírka potrvá až do 3. března 2017. Lidé přispívají také formou dárcovských SMS zpráv ve tvaru DMS PUSTEVNY na číslo 87 777. Odeslali jich už více než dvaadvacet tisíc. Přispět lze také zakoupením pamětní medaile a některých vybraných výrobků. Příslib pomoci s obnovou chaty Libušín získalo Valašské muzeum v přírodě také od ministerstva kultury. Uhradilo například provizorní zastřešení objektu za 4,3 milionu korun.

Díky iniciativě ministra zemědělství zase vedení státního podniku Lesy ČR a následovně i Vojenských lesů a statků přislíbilo darovat na obnovu objektu Libušína dřevo.