Až desítky tisíc korun vracejí zdravotní pojišťovny lidem, kteří překročí ochranný limit ve formě doplatků na léky nebo loni také ještě za poplatky u lékařů. A těchto lidí přibývá.

„Během prvních tří kvartálů loňského roku překročilo ochranný limit dvanáct tisíc pojištěnců, za stejné období předminulého roku toto číslo činilo pouze něco málo přes 9900. Pojišťovna vrátila těmto klientům o dva miliony korun více, přes deset milionů korun," uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová s tím, že největší částku za třetí kvartál loňského roku vyplatili muži ze Středočeského kraje. Zpět dostal dvanáct tisíc korun.

Ochranný limit

Ochranný limit je stanoven na pět tisíc korun a je to maximální suma, kterou by měl za rok zaplatit pacient za zdravotní péči. Pro děti a mládež do osmnácti let a pro osoby nad pětašedesát let je ochranný limit 2500 korun. Nad tuto částku se lidem zaplacené poplatky a doplatky vracejí.

Do ochranného limitu se do konce loňského roku započítávaly třicetikorunové poplatky za vyšetření u lékaře a stejně vysoké poplatky za recept. Kromě toho se zde zahrnují také rovněž doplatky za léky, ale pouze z těch nejlevnějších variant. Naopak nezapočítává se poplatek za návštěvu na pohotovosti, v lázních, léčebnách a ozdravovnách, dále zdravotnické prostředky vydané na poukaz, doplatky za příliš levné léky a výdaje za podpůrnou a doplňkovou léčbu.

„Pacienti však částky utracené za své zdraví sledovat nemusí, udělá to za ně zdravotní pojišťovna," dodala Elenka Mazurová.