Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Zatmění sledovali také lidé na Novojičínsku

Asi nebylo místo na Novojičínsku, kde aspoň jeden člověk nepohlédl kolem půl jedenácté dopoledne ke slunci. Částečné zatmění pozorovali například lidé na náměstí v Novém Jičíně i v Příboře na náměstí Sigmunda Freuda.

20.3.2015 AKTUALIZOVÁNO 20.3.2015
SDÍLEJ:

Zatmění Slunce v Příboře.Foto: Deník/Adam Knesl

Vzrušující podívaná v rodišti Freuda

Na jedinečnou chvíli, kdy Měsíc vstoupil do cesty naší hvězdě, se v Příboře dobře připravili.

Na zdejším náměstí bylo pro širokou veřejnost připraveno několik dalekohledů, speciálních brýlí i starých počítačových disket, aby se lidé mohli podívat, jak sluneční disk pohlcuje Měsíc.

Kromě kolemjdoucích si zatmění slunce nenechali ujít ani školáci a předškoláci. 

Jednotlivé fáze zatmění Slunce.

Postřehy z dalších míst kraje

Hlučín

Zhruba patnáctka amatérských astronomů se v pátek dopoledne sešla i u Darkoviček na Hlučínsku, kde sledovala zatmění Slunce.

Zatmění na Hlučínsku v Darkovičkách sledovalo společně asi 15 lidí.

Jde o oblíbené pozorovací stanoviště, kde například před třemi roky nadšenci s hvězdářskými dalekohledy pozorovali přechod Venuše přes slunce.

Zatmění Slunce si v centru Havířova nenechali ujít studenti Gymnázia Komenského a jejich kolega ze Slezské univerzity.

Havířov

V centru Havířova pozorovala zatmění skupina studentů.

"Jsme z havířovského Gymnázia Komenského a jeden kolega je ze Slezské univerzity. Pozorování bereme jako součást výuky," řekli.

K pozorování přišli náležitě vybaveni tmavými sklíčky, foliemi nebo starými počítačovými disketami, ve kterých je tmavá folie. 

Na náměstí Republiky přišlo zatmění pozorovat mnoho dalších lidí. Využili krásného počasí a úkaz sledovali z laviček nebo předzahrádek. Někteří zkoušeli zakrytý sluneční kotouč i fotografovat. 

Fotografie zatmění mohou Deníku posílat i čtenáři, a to na adresu webeditorism@denik.cz .

K tématu: Začíná astronomické jaro

Dnes těsně před půlnocí začne astronomické jaro. Jarní rovnodennost nastane ve 23:44. Slunce vstoupí do znamení Berana. Od této chvíle se Slunce vrací na severní polokouli a den se prodlužuje až do letního slunovratu, kdy bude dvakrát delší než noc. Krátce po půl desáté dopoledne začalo nad Českou republikou částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje asi tři čtvrtiny průměru slunečního disku - více zde.
Dnešní zatmění bude podle astronomů pro Českou republiku největším do roku 2026 a zároveň posledním zde viditelným v tomto desetiletí.
Letní časDalší změna čeká Evropany v neděli 29. března, kdy ve 02:00 začne platit letní čas. Znamená to, že bude potřeba hodiny posunout o 60 minut dopředu. Noc na 29. března tak bude o hodinu kratší.
Velký význam přikládaly jarní rovnodennosti národy ve starověku. Začátek jara slavili Keltové, Germáni, Řekové, Římané, ale i američtí Májové. Staří Sumerové a Babyloňané ve 2. a 3. tisíciletí před naším letopočtem začínali rok právě jarní rovnodenností. Dnešní Evropan tomuto datu nepřikládá příliš velký význam a více se soustřeďuje na Velikonoce.
Astronomické jaroAstronomické jaro nastává obvykle 20. nebo 21. března a vzácně dokonce 19. března. V letech na počátku minulého století začínalo výhradně 21. března. V roce 1920 se poprvé objevilo datum 20. března, poté se začalo vyskytovat stále častěji, až nabylo vrchu. V roce 2048 bude první jarní den dokonce už 19. března a ke konci století se 19. a 20. březen budou vyskytovat stejně často.
Mohou za to přestupné roky. Kalendářní rok trvá 365 nebo 366 dní, ale Země oběhne kolem Slunce za 365 dní, pět hodin a 49 minut. Proto se okamžik jarní rovnodennosti opožďuje každý následující rok o přebývajících pět hodin a 49 minut. Zařazováním přestupných roků se opoždění „předbíhá", proto je v současném řehořském kalendáři zaveden čtyřsetletý cyklus, který „předbíhání" vyrovnává. Rokem 2000 začal nový cyklus a na jeho začátku budou největší rozdíly. (čtk)

Autor: Ivan Pavelek, Adam Knesl, Redakce

20.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení