„Máme hezky opravenou školu. Turistům se podle mě v obci líbí, určitě oceňují hrad a další památky. Nesmím zapomenout na pivovar," popisuje pracovnice v obchodu K. J., která žije v Hukvaldech od narození. Podle ní je kulturní vyžití v obci na dobré úrovni. Pochvaluje si i možnosti pro sport. „Jsou tady tenisové kurty a tělocvična, lidé se často věnují turistice. Kdo chce, ten se tu zabaví. Naopak se mi nelíbí dopravní spojení do některých měst, třeba dostat se do Kopřivnice je problém," dodává pětačtyřicetiletá žena.

Potíže s autobusovou dopravou potvrzuje i pětašedesátiletý starousedlík Jaroslav B. „Spojení na Frenštát a Kopřivnici je špatné. Jinak se mi v obci líbí, lidé se tu nenudí. Děti se baví asi hlavně fotbalem, funguje tu několik mládežnických týmů," popisuje muž, který v obci strávil celý život.

Vedení obce vnímá dopravu do některých okolních měst jako problém, zároveň však připouští, že má svázané ruce. „Jednali jsme s krajem o optimalizaci dopravy v regionu. Měly se uskutečnit změny, ale zatím k nim nedošlo," říká hukvaldský starosta Luděk Bujnošek.

Některé připomínky ze strany obyvatel Hukvald směřovaly na chování řidičů. Neukáznění motorkáři prý jezdí přes obec velmi rychle. „Instalovali jsme dva rychlostní radary v okolí školy a dva na okraji obce. Snad trochu přispěly k tomu, že se rychlost vozidel snížila," míní starosta dvoutisícové obce složené ze čtyř městských částí. Kromě výstavby nové kanalizace, která podle Luďka Bujnoška spolkne značnou část rozpočtu, se obec chystá na rekultivaci skládky.

I přes drobné výtky nedají místní lidé na Hukvaldy dopustit. „Dělá se kanalizace, což je dobré pro rozvoj obce. Obchodů máme dost, kulturních akcí taky. Žije se mi zde dobře," uzavírá devětašedesátiletá Marie Kročová.

Lukáš Morys

Hukvaldy.