Už provoz na silnici 48415 dával na štědrodenní neděli ráno tušit, jak to bude vypadat na parkovištích a cestou na Lysou horu. Na nejvyšší bod Moravskoslezských Beskyd mířily i v tento čas jako obvykle davy! Někteří přiznávali, že na výlet vyrazili, aby nepřekáželi při přípravě večeří, jiné tam drahé polovičky prý rovnou raději vyhnaly.

Další díl podcastu Ostravské ozvěny s hostem Gevorgem Avetisjanem, zakladatelem Marlenky, 29. listopadu 2023.
Medový král z Marlenky poskytl areál pro FM City Fest. Mirai mu odmítl zahrát

„Je tady plno,“ pochvaloval si pro Deník správce parkoviště na Zlatníku, kde účtoval sedmdesát korun za auto. O kousek výše u vleku za stání chtěli už o deset korun více. Nahoru, ale i dolů zde proudili turisté pěšky či na skialpech, objevovali se běžci … a stejně to vypadalo také po červené směrem do nadmořské výšky 1323 metrů. Jeden z lyžařů poznamenal, že už v dopoledních hodinách tam bylo moc lidí.

Na Štědrý den vstávali ve tři ráno a šlo se na Lysou horu

„Krásné, šel jsem z vlastní hlouposti, a abych si to užil,“ nechal se slyšet se smíchem jiný ze štědrovečerních návštěvníků Lysé hory. Patřila k nim i parta s vánočními ozdobami na hlavách, která kvůli výletu vstávala ve tři hodiny ráno: „Na východ slunce. Vymyslel to Venca, to byl ale nápad, je mlha a nejde nic vidět.“

Nahoře, kde fučelo, poletoval sníh a z charakteristického vysílače šla tušit pouze silueta, vícero lidí uvádělo, že si šli „udělat místo“ v břichu, hlad i žízeň na štědrovečerní večeři. Další se hrdě hlásili k tomu, že jsou Lysaři (tedy závisláci, kteří výšlapy na beskydskou královnu považují za životní styl), případně, že výstup v tento den se pro ně stal už tradicí. Zmínky o pohybu v přírodě i na čerstvém vzduchu se rozuměly samo sebou.

Otužilci na Karvinském moři, Štědrý den 2024.
VIDEO: Na Štědrý den k moři. Otužilci v Karviné opět dodrželi vánoční tradici

„Největší klientelu tvoří asi chlapi, co utíkají z domova, aby si tam holky mohly nachystat všechno na Vánoce. A pak rodiny s dětmi,“ popisovala Markéta, která s Robinem vede Bezručovu Chatu. V ní bylo před zavíračkou (oficiálně před polednem, v reálu až po něm) opravdu plno. Když s přáním krásných svátků vyprovodili poslední hosty a kamarády, povytírali a dali židle nahoru, odvezli brigádníky dolů skútrem za příbuznými a vrátili se zpět na „Lysou“ na rodinné Vánoce.