"Po podání utišujícího prostředku samici Vishesh jsme se opět pokoušeli mládě napojit – nejprve bez oddělení od matky. Opět se bohužel potvrdilo, že mládě nemá dostatečně vyvinutý sací reflex. Poté jsme se pokusili mládě oddělit, což bylo o něco složitější než minule, nicméně nakonec se to podařilo," popsala zákrok mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Slůněti byla zavedena sonda přímo do žaludku.

"Tato procedura je poměrně složitá a je potřeba velkých zkušeností a opatrnosti, aby nedošlo k vnitřnímu poranění. Následně byla mláděti podána denní dávka náhražky sloního mléka s iontovým roztokem obsahujícím minerální látky a s glukopurem, který dodá slůněti energii. Ihned poté byla matka s mládětem opět spojena," vysvětlila dále mluvčí.

Vishesh mládě i tentokrát přijala a zůstávají nadále společně. Během dalších hodin se budou pracovníci zoo i nadále snažit mládě stimulovat k pití.

To je ovšem vzhledem k tomu, že matka Vishesh stále mládě brání, podle Kalouskové nebezpečná procedura s velmi nejistým výsledkem.

Krušná noc

Jak už ráno Deník informoval, zhledem k tomu, že se situace ve středu nezměnila, mládě samo nepřijímalo mléko od matky a ani ošetřovatelům se nepodařilo je nakrmit z láhve přes bariéry, rozhodli se pracovníci ostravské zoo přistoupit k velmi riskantnímu kroku – mládě od samice na nezbytně nutnou dobu oddělit.

"Vishesh je chována v tzv. chráněném kontaktu a není tedy zvyklá na přímý kontakt s lidmi, proto tento postup může ohrozit nejen mládě a matku, ale hlavně i životy ošetřovatelů. Mládě se nakonec oddělit podařilo a bylo zjištěno, že v současné době nemá dostatečný sací reflex. A ani v tomto okamžiku se je nepodařilo nakrmit náhražkou mateřského mléka. Přestože Vishesh po dobu oddělení na mládě neustále viděla, byla velmi silně nervózní. Po navrácení mláděte je bez problémů opět přijala," uvedla pro média dopoledne mluvčí zoo.

V průběhu celé noci stále pokračovaly v ostravské zoo pokusy o krmení z lahve v přítomnosti samice, což znamená i značné riziko pro ošetřovatele. Bohužel i tyto pokusy byly neúspěšné.

Sonda

"Jelikož v českých zoo není žádná podobná zkušenost, během noci byli rovněž kontaktováni odborníci na tuto problematiku z celého světa. Podařilo se nám zjistit, že podobnou situaci řešili v několika málo zoo, kde se v některých z nich podařilo u mláděte po několikadenním dokrmování z lahve znovu sací reflex nastartovat, a to se poté naučilo pít mléko od své matky. Vždy však šlo o samice kontaktní, kdy je manipulace se zvířaty jednodušší a méně nebezpečná. To je ovšem velký rozdíl oproti situaci, ve které se nyní nacházíme my," vysvětlila dále Kalousková.

Přistoupit k nakrmení mláděte sondou přímo do žaludku se pracovníci zoo rozhodli po dlouhé diskuzi a nelehkém rozhodování. "Jde od krajní řešení celé složité situace a přijali jsme toto rozhodnutí s vědomím, že ne vždy je takový zákrok úspěšný," uvedla k němu ještě dopoledne mluvčí.