Když redakce Deníku dorazila kolem 21. hodiny do Vítkova, všichni zranění už byli v péči lékařů. V nastalém zmatku nebylo zřejmé, co se vlastně stalo. Prostor garáží, které se nachází na samém okraji města, byl opáskován a hlídán policisty. Na místě údajně zasahovali pyrotechnici a později i policejní psycholog, který se snažil pomoci rodinným příslušníkům zraněných osob.

Nikdo z okolo stojících lidí nechtěl situaci komentovat nebo byl na tom podobně jako my, tedy nevěděl nic. Nakonec jsme mluvili s osmatřicetiletou Petrou Kyzkovou, která bydlí v těsné blízkosti a u garáže společně s patnáctiletou dcerou Petrou Švecovou byla mezi prvními. Na pohled, jenž se jim naskytl, nezapomenou asi ještě hodně dlouho.

„Doběhla jsem ke garáži. Nejprve jsem narazila na mladou ženu. Měla otevřenou a velkou ránu na noze. Říkala, že je zdravotní sestra a prosila mě o obvaz. Když jsem se rozhlédla dále, viděla jsem tři muže. Jeden komunikoval. Druhý bezvládně ležel na zemi a díval se před sebe, přičemž výbuch mu utrhl nohu nad kolenem. Dcera ji viděla v křoví. Poslední z nich nejevil žádné známky života. Okamžitě jsme začali jednat. Sousedé, kteří už byli na místě, volali záchranku," komentovala vše už zmíněná Petra Kyzková.

Co se vlastně stalo?

Prostor garáží byl hasiči a policisty řádně opáskován. V pozadí si můžete povšimnout, že hlouček hasičů stojí přímo před garáží, v níž došlo k výbuchu.

Vážná poranění potvrdil také tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. Do Vítkova jsme dorazili těsně potom, co vrtulník záchranářů odletěl směr Fakultní nemocnice v Ostravě s nejhůře zraněnými.

„V tuto chvíli resuscitujeme jednoho muže. Zraněny byli čtyři lidé," hlásil nám do telefonu před devátou hodinou večerní právě Lukáš Humpl.

Nabízí se otázka, co vlastně vybuchlo. Všichni čtyři zraněni byli velkými fanoušky čtyřkolek.

„Asi minutu před explozí z prostoru garáží vyjela bílá dodávka. Podle mého všichni čtyři v době výbuchu byli v garáži a tlaková vlna je odmrštila ven. Překvapilo mě, že všude byl cítit benzín. Tekl tu skoro proudem. Domnívám se, že při výbuchu byly zavřeny i dveře od garáže," pokračovala dále Petra Kyzková.

Výbuch nezpůsobili sociálně nepřizpůsobiví

Krátce po výbuchu se před garáží postupně objevilo asi sedm lidí, kteří se snažili zraněným pomoci.

„Doba, než přijela sanitka, mi přišla jako věčnost," uvedla také svědkyně.

S největší pravděpodobností je vyloučena varianta, že by výbuch vznikl vlivem nějaké nelegální činnosti či sociálně nepřizpůsobivými osobami.

„Dovolila bych si tvrdit, že tohle je prakticky nemožné. Všechny zraněné známe. Jsou místní," doplnila závěrem Petra Kyzková se slovy: „Tato oblast ve Vítkově je bezproblémová. Nikdy jsme se tam nesetkali s pohybem podezřelým lidí. Navíc je to prakticky na okraji Vítkova."

Jeden muž výbuch nepřežil

Dnes ráno byla bohužel oficiálně potvrzena první oběť. Stal se jí čtyřiatřicetiletý muž, který byl po příjezdu záchranářů v bezvědomí a selhávaly mu životní funkce.

„Zasahující lékařka zajistila jeho dýchací cesty, byla zahájena resuscitace. Pacient utrpěl vícečetná devastující poranění, která se ukázala být smrtelná. Tři čtvrtě hodiny trvající snaha o jeho záchranu byla nakonec neúspěšná," konstatoval Lukáš Humpl.

Ve velmi vážném stavu byl i o dva ruky starší muž, jemuž výbuch amputoval části horních i dolních končetin. Lékaři museli ihned provést několik úkonů, jež ho udrželi naživu. Letečtí záchranáři ho vrtulníkem okamžitě transportovali do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

„Máme v péči dva pacienty z Vítkova. U jednoho z nich mohu potvrdit vícečetná ztrátová poranění horních a dolních končetin. Oba jsou ve velmi vážném stavu v péči lékařů," komentoval dnes dopoledne tiskový mluvčí ostravské Fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Třetího z mužů, jemuž je sedmadvacet let, do Ostravy převezla záchranářská pozemní posádka. Utrpěl střepinové poranění hrudníku, hlavy a končetin. Při ošetřování byl při vědomí.

Poslední zraněnou se stala šestadvacetiletá žena. Exploze jí poranila dolní končetiny. Později byla předána do rukou lékařů Městské nemocnice Ostrava.

Manipulovali s granátem?

Mlžný opar nejasností chvíli před polednem rozehnal tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský. Všichni čtyři, kteří se nacházeli v garáži, si za to, co se stalo, mohou s největší pravděpodobností sami. „Celý případ bude vyšetřován jako zločin obecného ohrožení z nedbalosti. Do garáže si totiž z vojenského výcvikového prostoru Libavá přivezli dosud blíže nespecifikovaný předmět, s nímž manipulovali a následně došlo k výbuchu dané věci," uvedl právě René Černohorský.

Policejní pyrotechnik momentálně zjišťuje, jakého původu střepiny inkriminovaného předmětu jsou. Může jít o granát, pumu. Variant je více. Dosud nezodpovězenou otázkou zůstává, proč čtveřice mladých lidí něco takového do garáže vůbec převážela.

„Snažíme se přijít na to, zda šlo o předmět ze druhé světové války nebo něco, co se používá při výcviku na Libavé. Dále zjišťujeme, jestli hledání podobných předmětů nebylo třeba koníčkem této čtveřice," pokračoval ještě tiskový mluvčí opavských policistů.

Vítkov i několik hodin po výbuchu zůstává celou tragédií stále zdrcen. „Od vidění jsem je všechny znal. Nepatřili do žádné pochybné party a byli bezproblémoví. Všichni čtyři si před garáží často dávali sraz a grilovali. Celý Vítkov je z tohoto neštěstí otřesen. Zvlášť proto, že se jednalo o mladé lidi," ohlížel se za celou tragédií vítkovský starosta Pavel Smolka.

Petr Dušek