„Slečno, vy jste taky maska?“ zaznělo bohumínským Hobbyparkem a rozhodně to nebylo myšleno ve zlém. Je sobota odpoledne, slečna skutečně byla jednou z masek, které zde v rámci Halloween show přišly ustanovit nový český rekord a volající pořadatel ji jen potřeboval usměrnit do průvodu.

O pár desítek minut později byl v Bohumíně ustanoven nový český rekord o nejdelší průvod ve strašidelných maskách. Měřil 480 metrů a šlo v něm 768 maskovaných lidí všeho věku.

Rybáři vypustili do Kališova jezera v Bohumíně přes tisíc amurů. Ti mají požírat přerostlé vodní traviny.
Rybí pomocníci budou požírat vodní traviny v Kališově jezeře

Zhruba půl hodiny. Tak dlouho se do průvodu líčila a oblékala jedenáctiletá Nikol Zacharová. „Kostým mi koupila mamka, líčení jsem si našla na internetu . Tyto akce mám jinak ráda a byla jsem tu i minulý rok,“ říká mladá Bohumíňanka, zatímco v průvodu masek čeká, až ji pořadatelé z města i české agentury Dobrý den zařadí do sčítacího pole.

„Máme zde vytvořené určité normo pole, do kterého vždy pozveme daný počet lidí a po sečtení budou postupovat dál do průvodu,“ vysvětlil koordinátor kulturních akcí pro město Bohumín Jan Fedorowicz. Rekord, který takto v sobotu v Bohumíně padl, je již celkově sedmnáctý. „Když jsme ustanovili první z nich, zjistili jsme, že to lidi tady ve městě hodně baví a pro to se snažíme pokračovat dál,“ doplnil Jan Fedorowicz.

Jak již bylo psáno, na rekord dohlíželi a akci spoluorganizovali i zástupci agentury Dobrý den, kteří spravují Českou knihu rekordů. „Mimo jiné jsem byl překvapen, jak je Bohumín krásné a rozmanité město,“ podotkl inspektor České knihy rekordů Michal Kadula.

Parta tesařů z Hošťálkové a okolí staví repliku vyhořelého kostela, který stával v třinecké místní části Guty. Koncem října 2019 se pustili do krovů.
VIDEO: Tesaři skládají repliku kostela v Gutech nejprve nanečisto

Krom sobotní akce se naposledy Bohumín zapsal do České knihy rekordu vloni na oslavách 100. výročí založení republiky. Tehdy se na náměstí T. G. Masaryka sešlo 2 303 lidí s trikolorou. Vůbec první rekord zaznamenalo město v roce 2006, kde se dva tisíce Bohumíňáků pustily do nepřetržitého jedenáctihodinového kotrmelcování. Tímto způsobem urazili dobrovolníci 100 kilometrů.

V knize rekordů figuruje Bohumín i díky 92 druhům piva, které se čepovaly na jednom místě, 1 240 přáním pro Ježíška, vhozených do poštovní schránky za jeden jediný den, a 3 901 kraslicím vyrobených tradičními postupy. Originálním počinem pak bylo hromadné předvádění hry Bim bam bidi, kterého se účastnilo 945 lidí.