V březnu roku 1857 stávkovaly americké ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou spojenou s tímto svátkem byla stávka švadlen v New Yorku v roce 1908. Ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.

Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky demonstrací švadlen v USA.

V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Ženy s podporou mužů požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání.

Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března demonstrace proti válce.

V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem „Chléb a mír". Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda schválila i volební právo žen. Demonstrace se konala 23. února, což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského.

V roce 1960 se v rámci oslav 50. výročí MDŽ setkalo na konferenci v Kodani 729 delegátek ze 73 zemí a přijaly deklaraci o podpoře politických, ekonomických a sociálních práv žen. OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády. Osmý březen je každoročně výrazně připomínán v Evropské unii. Mimochodem, MDŽ připomíná třeba i Madelaine Albrightová ve svých pamětech. V několika posledních letech je MDŽ připomínáno ve světě heslem „Invest in Caring not Killing" (Investujte do pečování, ne do zabíjení).

Jak se slavil v Československu?

Mezinárodní den žen býval v komunistickém Československu dnem plným pompézních oslav. „Pracoval jsem tehdy v Ostroji v Opavě a do závodního rozhlasu recitoval 8. března ženám k MDŽ báseň," usmívá se pan Václav, který na otázku, co se mu vybaví, když se řekne MDŽ, nostalgicky zavzpomínal.

Po roce 1989 byl naopak 8. březen vytěsněn z kalendářů i z obecného povědomí a nahrazen Dnem matek. Poslanci vrátili MDŽ zpět takzvaně do hry na podzim roku 2003, kdy schválili novelu zákona o svátcích. Horní komora Parlamentu ČR se však velkou většinou postavila proti. Poslanecká sněmovna ale v únoru 2004 veto Senátu přehlasovala, a 8. březen tak byl zapsán do kalendáře jako významný den.

Jak se slaví dnes?

Někdo MDŽ slaví dodnes, někdo jej neslavil nikdy. Ale každá žena bude jistě mile potěšena, když v tento den dostane nějaký dárek nějakou drobnost, nejvíce asi květinu. „Tento svátek mám spojený s rudým karafiátem. Proto tuhle kytku nemám ráda, ale vím, že si nepřízeň nezaslouží," říká padesátiletá paní Věra z Ostravy.

„Mezinárodní den žen se slaví pořád, navzdory všem Svatým Valentýnům a Dnům matek. Lidé na tento svátek pořád slyší a muži ženám kupují květiny," říká Andrea Vávrová z květinářství Kristýnka na náměstí Hrdinů v Krnově.

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group dělává akce pro všechny zaměstnance bez rozdílu pohlaví, MDŽ se zde tedy podle personální ředitelky Jany Chvalkovské neslaví.

„Rovněž odborová organizace strojíren si připomíná pouze Den matek a MDŽ nijak neorganizuje," doplňuje mluvčí strojírenské skupiny Eva Kijonková.

ANKETA: Slavíte Mezinárodní den žen?

Kateřina Mráčková, 27 let, Ostrava:

Nějak zásadně svátek neslavím. Přítel mi přinese kytičku, ale pokud by zapomněl, tak se nic nestane.

Pavlína Jagošová, 47 let, Ostrava:

Tento svátek se mi líbí a slavím ho spíše ze zvyku. Dostanu květinu jak od manžela, tak od syna. Dáme si víno a uděláme si pěkný večer.

Tereza Platerová, 22 let, Ostrava:

Svátek slavím jak kdy, jak s kým. Většinou ale MDŽ neslavím. Možná by se to změnilo, kdyby se k tomu muži více měli.

Lukáš Vaňátko, 20 let, Ostrava:

Svátek slavím. Většinou dávám přítelkyni květiny nebo čokoládu a snažíme si udělat hezký den.

Daniel Král, 21 let, Ostrava:

Určitě slavím. Dám své přítelkyni kytičku. Myslím si, že je to hezký svátek, na který by se nemělo zapomínat.

Tomáš Pazderka, 21 let, Ostrava:

Slavím ho občas. Mamince dám kytičku, aby si nemyslela, že jsem na ni zapomněl. Jinak bych tento svátek neslavil.

Břetislav Bohuš, 59 let, Ostrava:

Na maminku jsem nikdy nezapomněl a vždycky jsem jí dal kytici. Manželku už nemám, takže tento rok MDŽ určitě slavit nebudu.

Ptala se: Pavlína Mocková a Aneta Pařízková