Týrání se v obci ležící asi sedmnáct kilometrů od Opavy podařilo odhalit úplnou náhodou. Dům, u něhož byl pes uvázán, se totiž prodává.

Když zájemci dorazili na prohlídku, všimli si Mišutky, který zde byl uvázán železným řetězem kolem krku. Ten se mu však zaryl hluboko do masa. Všímaví zájemci následně vyhledali pomoc a pes byl převezen do Veterinární nemocnice v Opavě.

Čtěte také: Opilý muž v Porubě kopal do svého psa, zasáhnout museli strážníci

Ošetřující lékař Vít Máčel nevěřil svým očím. „Těžko odhadovat dobu, jak dlouho mohl být takto připoután. Dle mého úsudku však šlo minimálně o několik měsíců. Řetěz se mu prořezával hlouběji a hlouběji. Hrozilo, že si takto sám prořízne tepnu a vykrvácí během několika minut. Takto mohl žít ještě dva nebo tři týdny.

Zachránit se ho povedlo na poslední chvíli. Já osobně jsem se s něčím podobným snad ještě nesetkal," komentoval Vít Máčel.

V záchraně Mišutky sehrál klíčovou roli Moravskoslezský spolek pro ochranu zvířat v čele s jeho předsedkyní Barborou Tocauerovou. Také ona těžko hledala slova, jak by tento otřesný případ týrání popsala.

Mohlo by vás zajímat: Pacientka odmítla cenu zákroku u gynekologa v Ostravě. Ušetřila 3 tisíce

„Osobně jsem se vydala na místo a dům našla. Dozvěděla jsem se, že majitelka je v exekuci a má jít do vězení. To mě odradilo od podání trestního oznámení. Věděla jsem, že potrestána bude. Udivila mě lhostejnost lidí z okolních domů. Pes byl připoután na zahradě asi pět metrů od cesty. Přijde mi divné, že si nikdo ničeho nevšiml," mínila Barbora Tocauerová, která se o majitelce psa pokusila informovat přímo v domě.

Narazila zde ale jen na podnájemníka, který v něm bydlel s ní: „Žena podle všeho byla alkoholička. Muž tvrdil, že se o psa pomáhal starat, patřil však ženě. Narazila jsem na hrnec zmrzlého guláše. Ten měl sloužit jako krmivo pro Mišutku. Opomenu-li, že taková strava pro psa není vhodná, při teplotách pohybujících se pod bodem mrazu se z toho vůbec nemohl nažrat. Přežíval zde ve strašných podmínkách."

Život čtyřletého voříška se nakonec povedlo zachránit. Veterinární lékař Vít Máčel musel k odstranění rezavého řetězu použít i pilu. Zákrok se ale povedl a pes navzdory hluboké ráně a infekci přežil, se zraněními se vypořádal a na klinice už nepobývá.

Momentálně je u pěstounky a čeká, až se o něj přihlásí zájemci. „Předchozí zacházení na něm naštěstí nezanechalo psychické následky. Je to veselý pejsek, s nímž nejsou žádné problémy. Je velice učenlivý, není agresivní a konfliktní ve vztahu k jiným psům či zvířatům," uzavřela.

Čtěte také: Policie používá auta zabavená zločincům. V našem kraji jich je aktuálně 16

Přeplněné žaláře. Někde bude nutné rozšířit kapacitu