Jen zhruba 150 metrů vzdušnou čarou od skladu stojí panelové domy na frýdeckém sídlišti Slezská. Někteří tak z oken a balkonů můžou pozorovat dění v okolí skladu. „To víte, že nejsme rádi, že tam něco takového je. Prý tam jsou i hořlavé odpady. Za tohle by si někdo zasloužil pořádný flastr,“ poznamenal jeden z obyvatel přilehlého paneláku.

Polská firma, která má skladovací prostory v pronájmu, si z nich zřejmě vytvořila sklad nebezpečného odpadu. Odhadem na dvou stovkách palet je velké množství barelů o celkovém objemu 500 tisíc litrů neznámého obsahu. Když to vlastník haly zjistil, obrátil se na policii. Město Frýdek-Místek začalo hledat řešení v součinnosti s hasiči, Povodím Odry, Českou inspekcí životního prostředí a dalšími institucemi. Samotná firma přitom nekomunikuje.

Poté, co hasiči odebrali vzorky, zjistilo se, že jde o hořlavé látky, tedy o nebezpečný odpad. „Víme, že se nejedná o žádný extrémní případ typu radioaktivního odpadu, ale o směsi odpadních hořlavých látek. Přesto si nemůžeme dovolit být nečinní,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Město nechá odpad odvézt a zabezpečit, ale nezničí ho, dokud se nenajde viník. Magistrát by mohl firmu, která se o odvoz a zabezpečení postará, vybrat ještě v tomto týdnu. Případem se zabývají také policisté. Podle výsledků vyšetřování se rozhodne o tom, kdo by měl převoz a likvidaci odpadů nakonec zaplatit.