Řada projektů dosud neprošla definitivním schválením na Ministerstvu životního prostředí a u některých zase není jistota, že na ně zbudou peníze. Všem projektům navíc „běží čas“ a sám náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka veřejně mluví o tom, že právě kvůli prodlevám se nemusí podařit schválené projekty včas zrealizovat.

Není tajemstvím, že jediný projekt, který zatím „dostal zelenou“ a může se začít s jeho realizací, je stavba Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, takzvaná Černá kostka. Podle propozic má být ralizována v letech 2021 až 2026 a otvřena v roce 2027. Jsme na počátku roku 2024 a otázka tedy zní: „Je reálné to ještě stihnout?“

Smog, 10. ledna 2024, Ostrava.
Zase se hůř dýchá, meteorologové vyhlásili v kraji smogovou situaci

Abychom byli spravedliví, je nutno říci dvě věci: za prvé, že „Černá kostka“ je projekt, na kterém se krajská koalice zcela jednomyslně shodla už před sedmi lety a měl proto „zelenou“, a za druhé, že je to dlouho připravovaný projekt, který měl v době podání žádosti o finance všechna povolení a dokumentaci. V tom měla kostka obrovskou výhodu oproti ostatním projektům, které mají ten „handicap“, že se teprve kreslí, projektují, uzavírají se smlouvy, soutěží se a dělají se analýzy.

Takže zodpovědně na tomto místě říkáte, že „Černá kostka“ stát bude?

Harmonogram mluví zcela jednoznačně – v roce 2027 se stříhá páska i kdyby „čert na koze jezdil“. V praxi to znamená, že se prostě a jednoduše stihnout musí a jsem přesvědčený, že díky obrovské snaze krajského vedení, úřadu, projektovému týmu a všech lidí, kteří za kostkou stojí, se to podaří. Na cestě je samozřejmě spousta „ale“, nicméně jsou řešitelná. Už nyní na prostranství budoucí kostky probíhají přípravné zemní práce a v létě vyjedou bagry. Stavba se tak určitě stihne, komplikace asi nastanou s vnitřkem budovy. Je tak možné, že v jedné místnosti se bude stříhat páska a ve druhé schnout malba a ředitel nebude mít stojan na tužky, ale to jsou věci, které neohrozí projekt samotný.

Domov pro seniory Slunečnice v Ostravě.
Soud osvobodil ošetřovatelky obžalované z týrání seniorů v domově Slunečnice

Jak jsou na tom další projekty, například POHO Park nebo CEPIS? Ty ještě nebyly definitivní schváleny a přitom už dnes mají šibeniční termíny realizace… Nejsou kvůli tomu v ohrožení?

Věřím, že nikoli. Ovšem to už není tak zcela v naší moci. Všechny strategické projekty už projednala tzv. Regionální stálá konference, což je velké sezení lidí z regionu, kteří k tomu mají co říct. Teď už je to na lidech z Prahy. Některé projekty jsou definitivně projednané a čekají jen na oficiální razítko z Ministerstva životního prostředí. Mluvíme o již zmíněném POHO Parku, projektu Technicko-podnikatelské Akademie a projektu CEPIS. Konkrétně POHO Park je jeden z projektů, kde skutečně čekáme jen na rozhodnutí o poskytnutí dotace, protože jsme všechny připomínky fondu (a nebylo jich zrovna málo) vyřešili. Jiné projekty jsou stále ve fázi hodnocení a narazily na problémy, kterým rozumí jen byrokrati z Bruselu. Tady je třeba přiznat, že v těchto případech je „nůž na krku“ citelný. Ono ale stačí i jedno větší odvolání ve veřejné zakázce a celý harmonogram se bude muset zgruntu překopat.

Fajront už hutnická hospoda není, 9. 1. 2024.
Ostravští hutnící se ještě drží, jejich pivnice však patří historii

Znamená to, že kvůli pozdnímu schválení některých projektů může dojít k tomu, že se projekt kvůli nedostatku času nakonec nebude realizovat?

Málo času na realizaci je už teď a stát se může cokoli. My se tomu snažíme předejít tím, že si spoustu věcí v podstatě platíme ze svých peněz, byť jsou normálně součástí rozpočtu dotace. To jsou typicky třeba posudky. Tady platí, že kdo je připraven, není překvapen a ušetří se hromada času. Se státním fondem máme pravidelné porady a vše poctivě konzultujeme a je skutečně vidět snaha na obou stranách. Pokud by totiž Praha v tempu nepřidala, nejenže by se projekty nestihly realizovat a peníze by propadly zpět do Bruselu. Ale je fakt vidět, že to lidé v Praze chápou a snaží se opravdu nadstandardně.

Často skloňovaný je karvinský projekt EDEN Silesia, Výzkumný a vzdělávací park Slezské univerzity, jehož budova má mít tvar indiánského týpí. Kvůli otázkám spojeným s udržitelností projektu a se zajištěním jeho provozu, je údajně celá záležitost u Evropské komise…

Nový karvinský Ráj – oficiálně EDEN SILESIA, je ze všech projektů nejsložitější. Je totiž úplně jiný. Postavit uprostřed těžebního území atypický výzkumný ústav, kde návštěvníci uprostřed pralesního vodopádu uvidí vědcům a studentům přímo pod ruce, je dost odvážné. Ale ještě odvážnější je předpokládat, že si za to ti návštěvnici zaplatí. Zkušenosti z Anglie i Austrálie říkají, že to funguje. Ale protože jde o první podobný projekt v Česku, skončil v Bruselu na superkontrole. Doufám, že tam ale nebude moc dlouho, protože za pár týdnů už kontrola nebude dávat smysl, postavit ho v termínu bychom nestihli ani teoreticky.

Halda Heřmanice, 31. července 2019 v Ostravě.
Kauza Heřmanice: Ostrava o skládce věděla už dřív. Směrem k veřejnosti mlčí

V jednom z rozhovorů na téma transformačních projektů v kraji jste říkal, že na některé z 10 vybraných projektů, možná nezbudou peníze. Můžete to více přiblížit, případně prozradit, o který projekt by se mohlo jednat?

Jako jediný kraj jsme se rozhodli, že necháme jednotlivé žadatele soutěžit mezi sebou. A ukázalo se, že to bylo dobře. V ostatních krajích se ty miliardy ze strategických projektů přesouvají do jiných škatulek, protože uchazeči nebyli pod tlakem a žádost nepodali. A to není úplně dobře, protože se narychlo vymýšlí, kam s penězi. U nás je podáno všech schválených 13 projektů a požadavky přesahují původně vyčleněnou částku asi dvojnásobně. Přednost samozřejmě mají ty projekty, které byly podány dříve. Ale i kdyby některý projekt v Praze nebo Bruselu neuspěl, peníze vracet nebudeme, zůstanou v našem kraji.

Projekty schválené Regionální stálou konferencí MSK:

Černá kostka, Centrum digitalizace, vědy a inovací, Moravskoslezská vědecká knihovna (nositel MSK)

Vizualizace Černé kostky.Vizualizace Černé kostky.Zdroj: Archiv MMO

LERCO, Life&Environment Research Center​ Ostrava (nositel Ostravská univerzita)

POHO Park, Karviná (nositel MSK)

Projekt proměny areálu bývalého Dolu Gabriela u Karviné je téměř ve finále. Čerpání peněz na jeho realizaci musí ještě schválit MŽP. Vizualizace NEXT StudioProjekt proměny areálu bývalého Dolu Gabriela u Karviné je téměř ve finále. Čerpání peněz na jeho realizaci musí ještě schválit MŽP. Vizualizace NEXT StudioZdroj: Deník/Tomáš Januszek

REFRESH, nadregionální řešení technologických a společenských výzev (nositel VŠB-TUO)

MUSEum+, Industriální muzeum v Ostravě (nositel Ministerstvo kultury)

MUSEum+ v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Takto by mohlo vypadat podle předběžné vizualizace.MUSEum+ v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Takto by mohlo vypadat podle předběžné vizualizace.Zdroj: se souhlasem Moravskoslezského kraje

TPA a DIMLab, Technologická a podnikatelská akademie a digitální, inovační a mediální laboratoř (TPA a DIMLab) (nositel MSK)

EDEN Silesia, Výzkumný a vzdělávací park, Karviná (nositel Slezská univerzita)

EDEN Karviná. Takto by skleníky simulující různá zemská prostředí mohly vypadat podle předběžné vizualizace.EDEN Karviná. Takto by skleníky simulující různá zemská prostředí mohly vypadat podle předběžné vizualizace.Zdroj: se souhlasem Moravskoslezského kraje

TRAUTOM – Kompetence pro 21. století (nositel Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, p.o.)

CirkArena – Circular Economy R&D Centre, Třinec (nositel Materiálový a metalurgický výzkum s.r.o. Třinec)

CirkArena. Takto by mohla vypadat podle předběžné vizualizace.CirkArena. Takto by mohla vypadat podle předběžné vizualizace.Zdroj: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Educatin District (nositel Dolní oblast Vítkovice, z.s.)

Podolu Park Karviná (nositel PDI a.s.)

Podolupark Karviná. Takto by mohl vypadat podle předběžné vizualizace.Podolupark Karviná. Takto by mohl vypadat podle předběžné vizualizace.Zdroj: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Centrum veřejných energetiků, (nositel Moravskoslezské energetické centrum, p.o.)

CEPIS - „Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studií“, Karviná, (nositel Slezská univerzita)

Slezská univerzita chce v centru Karviné postavit originální budovu nové fakulty. Vizualizace.Slezská univerzita chce v centru Karviné postavit originální budovu nové fakulty. Vizualizace.Zdroj: se svolením Ateliéru Velehradský s.r.o.