Ve vinném sklepě U Kusaly nabízejí zatím bílý částečně zkvašený hroznový mošt od konce minulého týdne.

„Litr prodáváme za šedesát korun. Už od zítřka bychom ale měli mít v nabídce i burčák, tedy výrobek našich vinařů zpracovaný v České republice. Ten by měl být z hroznů červených," uvedla Danuše Kudelová z Vinného sklepa U Kusaly v Ostravě.

Jana Glattová z vinotéky Style v centru Ostravy uvedla, že zatím prodávají částečně zkvašený hroznový mošt z produkce slovenských vinařů. „Zákazníci jsou spokojeni, a jen tak potvrzují naše mínění, že je velmi dobrý. V dalších týdnech budeme určitě nabízet i burčák od našich vinařů," dodala majitelka vinotéky Style.

Mario Frenko, majitel Vinného sklepa U Mostu, také zatím nabízí částečně zkvašený hroznový mošt z Maďarska. „Po co nejrychlejším zahájení prodeje volají hlavně zákazníci. Vinné sklepy se jim snaží vyhovět. I proto se v současnosti prodává v Ostravě hlavně částečně zkvašený hroznový mošt. Zájem zákazníků je zatím velmi slušný. Začali jsme jej prodávat už koncem srpna a zájem je určitě srovnatelný s loňským rokem. Pomalu už ale dozrává i úroda vinařů na jižní Moravě a během dvou až tří týdnů budeme prodávat i burčák od našich vinařů," dodal majitel Vinného sklepa U Mostu.

K TÉMATU

Zkušení vinaři tvrdí, že dospělý člověk by měl za rok vypít tolik litrů burčáku, kolik má krve v těle. Tedy zhruba šest litrů. Burčák se smí prodávat pouze od začátku srpna do konce listopadu.

Od srpna roku 2009 začaly pro víno a vinařské produkty platit nové právní předpisy, které se týkají mimo jiné i označování částečně zkvašeného hroznového moštu. Ten může být označen jako burčák jen za podmínky, že je vyroben v České republice z českých nebo moravských hroznů.

Mezi prohřešky, které zjistili při kontrolách v předchozích letech pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce, bylo například ředění burčáku vodou, vyšší obsah etanolu z přidaného cukru či případy, kdy byl částečně zkvašený hroznový mošt prodáván jako burčák.