Celkem způsobil škodu za bezmála půl milionu korun. Vše stihl od 10. listopadu loňského roku do těchto dnů. Řádil zejména v Ostravě, kde si na své konto připsal patnáct zločinů. Na zlodějské výpravy se však vydával i do dalších měst regionu. Objevil se mimo jiné v Novém Jičíně, Jistebníku, Kopřivnici, Suchdole nad Odrou nebo Frenštátě pod Radhoštěm. Do vozů se dostával po rozbití oken. Používal k tomu nouzové kladívko z vozů městské hromadné dopravy. Deníku to sdělila mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Schovat nestačí

Z automobilů zmizely tašky, kabelky, peněženky, batohy i notebooky. Některé majitele nezachránilo ani to, že své věci nenechali na viditelných místech, ale schovali je například pod sedadla. Vykrádači aut tato místa dobře znají a při vloupání se na ně zaměřují. „Ani majetek, který není na první pohled registrovatelný, tak nezůstává v bezpečí. Cennější věci proto doporučujeme vzít z vozu s sebou," uvedla Holčáková.

Kromě zavazadel a elektroniky si pachatel odnesl číšnický flek s deseti tisíci korunami odložený na sedadle spolujezdce, pánský myslivecký kabát, motorovou pilu, lyže, lyžařské boty, učebnice a také litr vodky.

Muž je obviněn z trestných činů krádeže, poškození cizí věci a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Hrozí mu až pět let vězení. V loňském roce ostravští policisté evidovali 3 130 vloupání do zaparkovaných automobilů, což je nejméně za posledních šest let. Svou roli sehrálo i to, že ochránci zákona dostali za mříže zkušené recidivisty.

Strážníci

K dopadení a odhalení řady zlodějů pomohli i strážníci. Těm se některé z pachatelů podařilo zadržet přímo při činu. Občas jim pomohla i náhoda, jako koncem loňského roku, když si v časných ranních hodinách všimli mladíka stojícího na tramvajové zastávce v Ostravě-Dubině. Původně se domnívali, že něco čmárá na zeď podchodu. Podezření na sprejerství se nakonec nepotvrdilo. Strážníci ale zjistili, že dvaadvacetiletý muž má u sebe dvě igelitky se zajímavým obsahem. „V taškách se nacházelo výčepní zařízení a velké množství nepopsaných restauračních bločků s logem jistého pivovaru. Shodou okolností jen o několik ulic dále došlo ve stejné době ke vloupání do firemního vozidla pivovaru, jehož logo bylo vyobrazeno na restauračních účtenkách," uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová.

Strážníci proto mladíka i s batohem předali přivolané hlídce Policie ČR. Případem se začali zabývat kriminalisté. Záhy vyšlo najevo, že mají co do činění s člověkem, který firemní auto daného pivovaru skutečně vykradl. Navíc se ukázalo, že mu asistoval třicetiletý komplic. Společně nebo samostatně vnikli nejméně do devíti vozů. Zloději celkem způsobili škodu za čtyřicet tisíc korun.