Na místo museli horští záchranáři, pomohli i kolemjedoucí běžkaři.

Horskou službu o události informoval dispečer Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.

„K nehodě jsme ihned vypravili naše záchranáře. Měli jsme informaci, že paní se nedokáže zpod stromu sama vyprostit a je zřejmě vážně zraněna,“ přiblížil náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

Ještě než záchranáři dorazili na místo, lyžařku vyprostili její příbuzní a další kolemjedoucí běžkaři. Jejich rychlou pomoc náčelník Pavlica pochválil a ocenil, protože jinak by podle něj zraněné ženě hrozilo pod stromem rychlé promrznutí.

Záchranáři ženu vyšetřili, přítomný lékař konstatoval, že běžkařka utrpěla poranění hrudníku.

„Vše jsme konzultovali s pracovníky zdravotnické záchranné služby, a protože kvůli počasí nemohl přiletět vrtulník, rozhodli jsme se pro pozemní transport. Paní jsme tedy ošetřili, zafixovali jí do vakuové matrace a šetrně převezli naší terénní technikou k sanitce, která dorazila do nedalekého skiareálu Kohútka,“ popsal záchranu těžce zraněné ženy Radim Pavlica.

Ve světle nedělní nehody připojil také důrazné varování před hřebenovými túrami a výlety do zalesněných horských oblastí pro všechny běžkaře, skialpinisty i turisty.

„Stromy jsou obtěžkány mokrým sněhem a při nárazovém větru se lámou. Hrozí proto stálé nebezpečí úrazu od padajících větví i slabších kmenů. Včera jsme se tak museli doslova prořezávat ke zraněnému skialpinistovi,“ připomněl jinou sobotní událost Pavlica.

Zdůraznil, že v žádném případě by se pak na horské cesty neměl vydávat nikdo osamocený.