„O přidělování ubytování, což je podmínka pro policejní registraci a získání víza, i o chod celého centra se zde starají příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Celkem již prošlo ostravským KACPU přes šest tisíc osob, hlavně logicky matky s dětmi. O ubytování žádá v posledních dnech zhruba čtvrtina z nich. Zbytek přijíždí se svými českými průvodci již ze získaného bydlení, kam se zase vracejí,“ sdělil Petr Kůdela.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák při fotografování pro Deník, únor 2022 v Ostravě.
Hejtman MS kraje Vondrák opět vyčnívá. Premiérovi Fialovi popřál šťastný návrat

Mluvčí KACPU upřesnil, že vedle víz a ubytování a bezplatného občerstvení v bufetu zde mohou lidé získat české zdravotní pojištění, informace o sociálních dávkách i práci, bankovní služby, psychologickou a duchovní pomoc, kvalitní, byť již použité šatstvo. K dispozici zde byly i bezplatné telefonní karty.

„Služeb vyhřívaného modrého stanu HZS ČR před pavilonem A Černé louky již od minulého úterý využily na čtyři desítky domácích mazlíčků, hlavně psů a jen několik koček. Mnohdy netrpělivě čekají v klecích či v náručí pracovníka organizace Adra, až si jejich páníčci vyřídí vše potřebné,“ poznamenal Petr Kůdela.

Pro lidi, kteří přicházejí do centra je od začátku k dispozici posttraumatický tým, včetně dvou profesionálních hasičských psycholožek – z HZS MSK a Záchranného útvaru HZS Hlučín.

Na ZŠ Prameny nastoupily děti ukrajinských uprchlíků, Karviná, 15. března 2022.
Mykyta, Nikita a další děti z Ukrajiny, jaký byl první den v karvinské škole

„Aktivně vedle své práce hledají profesionály z ukrajinských řad, kteří by jim pomáhali v rodném jazyce,“ upozornil Petr Kůdela a doplnil, že v odpočinkové části, oddělené dveřmi, chodbou a schodištěm, je připraveno 130 rozkládacích lůžek a 300 židlí se stoly. Je tam opravdu klid a viditelně malý počet osob. Stále využívány jsou ale oba dětské koutky, jeden v registrační a druhý v odpočinkové části.

Do úterních 14 hodin získalo v KACPU na Černé louce již Víza již získalo na Černé louce již přes 6000 osob, v prvních dnech se počty pohybovaly okolo 900, v posledních dnech okolo 600. „Průměrná čekací doba na vyřízení všech důležitých věcí - hlavně vízum, ubytování, zdravotní pojištění - je nyní dvě hodiny. Pak menší hasičské automobily odvážejí Ukrajince do jejich nových přechodných domovů na území Ostravy a Moravskoslezského kraje,“ uzavřel Petr Kůdela s tím, že v součtu s původním KACPU v prostorách Českého červeného kříže na Fifejdách, které fungovalo od 1. do 7. března vždy 12 hodin denně, už bylo na těchto dvou místech registrováno k pobytu přes 7200 cizinců. Vedle asistentů, překladatelů, nejrůznějších dobrovolníků, hasičů, Policie ČR, vč. cizinecké, pracovníků MV ČR - migrační a ubytování SUZ, VZP a ČČK, organizace Adra a pracovníků úřadu práce zde působí Diecézní charita ostravsko-opavská a Krizové centrum Ostrava. V posledních dnech i jeden peněžní ústav.