Květnové sněžení není na Lysé hoře výjimečným jevem, od roku 2010 tam však v květnu tolik sněhu nikdy nebylo.

Právě květen roku 2010 byl extrémní – v polovině měsíce se tehdy při chladném počasí vytvořila sněhová pokrývka, která dosáhla půlmetrové výšky. Nový sníh ležel tehdy na Lysé hoře týden, v historii jsou ale zaznamenány větší sněhové příděly. Před sto lety, konkrétně 2. května 1919, napadlo podle údajů meteorologické stanice na Lysé hoře za den osmdesát centimetrů sněhu, v roce 1966 pak v předposlední květnový den napadlo rovného půl metru sněhu.

Loni v květnu nesněžilo na Lysé vůbec, předloni 10. května tam ležel centimetrový sněhový poprašek, teplota tehdy klesla až k minus sedmi stupňům Celsia.

Také letošní květen je zatím studený, například v neděli činila průměrná teplota na Lysé hoře minus 2,7 stupně Celsia. O víkendu k nám totiž pronikl studený vzduch od severu.

„Proudění studeného vzduchu od severu bude pozvolna slábnout a nejteplejším dnem týdne bude středa. Od čtvrtku bude na většině území pršet a teploty se začnou snižovat. Na horách bude na konci týdne zase sněžit,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.