Požadavek na modernizaci starších motorových souprav vzešel v roce 2018, kdy se Moravskoslezský kraj rozhodl jít úspornější cestou než si pořídí zcela nové vlaky. Jedná se o motorové i přívěsné vozy, které se už upravují podle zadání Moravskoslezského kraje ve Veselí nad Moravou. Tam se modernizací kolejových vozidel zabývá dceřinná společnost Českých drah DPOV Přerov.

„Se zástupci Moravskoslezského kraje v čele s panem náměstkem Unuckou jsme si prohlédli první dokončenou prototypovou soupravu vozu řady 810. Po modernizaci budou označeny nově řadou 811. Hlavním požadavkem hejtmanství bylo více komfortu pro cestující. Vozy tak nabídnou nové pohodlnější sedačky s čalouněnými potahy a větší roztečí. Kapacita vozu se tak z původních 55 míst k sezení změní na 45 míst, což bude znamenat příjemnější svezení s dostatkem prostoru. Vůz bude klimatizovaný, stejně jako kabina strojvedoucího,“ popisuje hlavní novinky upraveného vozu předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Václav Nebeský. 

„Dalším vylepšením je nový informační systém. Do vlaků budou nainstalované vnitřní a vnější panely. Zastávky a další informace budou hlášené i akusticky. Lidé budou mít v těchto modernizovaných vlacích k dispozici wifinu a USB zásuvky, což jsou věci, po kterých cestující nejvíce volají. Dalším vstřícným krokem jsou pak nové stojany na jízdní kola, které budou v přívěsných vozech. Bylo by fajn, kdyby modernizace vlaků nalákala k cestování po železnici více lidí,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

„Dosazení plnohodnotné klimatizační jednotky do oddílu pro cestující si vyžádalo i dosazení výkonnějšího spalovacího motoru, nových pomocných pohonů a řídícího systému, aby byl zajištěn dostatečný výkon pro klimatizační agregát bez ovlivnění trakčního výkonu vozidla,“ vysvětluje člen představenstva DPOV Jakub Vozdek.

Současně bylo nutné navrhnout zcela nové rozvody vzduchu. Bylo také nezbytné zajistit výměnu jednoduchých oken za dvojskla. Modernizace prvních dvou vozidel byla dokončena na konci června.